Kars, Ardahan, Iğdır yöresi halıları
The carpets of Kars-Ardahan and Iğdır region
- Tez No: 163086
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KARS, ARDAHAN, İĞDIR HALILARI Serpil AKPINAR Danışman : Yrd. Doç. Dr. Tahsin PARLAK 2005- SAYFA : 224 Jüri : Prof. Dr. Hamza GÜNDOĞDU Yrd. Doç. Dr. Tahsin PARLAK Doç. Dr. A. Valide PAŞAYEVA Kültür ve sanat açısından Kafkasya bölgesinin Anadolu'daki uzantısı olan Kars- Ardahan-Iğdır yörelerine göç eden Türk boyları, halıcılık sanatını bütün orijinalliğiyle Anadolu'ya getirmiş ve devam ettirmişlerdir. Özellikle Azerbaycan Kazak Halılarıyla zaman zamanıda Karabağ ve Şirvan Haklarıyla aynı karakteristik özelliği taşıyan Kars- Ardahan-Iğdır yöresi halıları; Kafkas halıları grubuna girmektedir. Ana motifin geometrik şekillerdeki madalyonlar olduğu halılarda, geometrik, bitkisel ve hayvansal desenler de sıkça kullanılmıştır. Yörede sıkça rastlanan ejderha motifli halılara, Anadolu'da başka yörelerde rastlanmamaktadır. Genel olarak bordur desenlemesinde Anadolu ve Kafkas motiflerinin kullanıldığı halılar, bordürler yönünden ve madalyonlar yönünden Doğu ve Batı Anadolu'yla benzer özellikler gösterirler ancak; farklı isimlerle adlandırılmaktadırlar. Bordur desenlemesinde de stilize edilmiş bitkisel ve hayvansal motiflerin yanı sıra, geometrik motifler de kullanılmaktadır. Halılarda genelde yün malzeme kullanılmıştır. Siyah gri, kahverengi ve beyaz renkler genelde yünün doğal rengidir. Diğer renkler ise eskiden doğal boyalardan elde edilmesine rağmen günümüzde sentetik boyalar ağırlıktadır. Siyah, gri, kahverengi, beyaz, kırmızı, bordo ve yeşil en çok kullanılan renklerdir. Genellikle dikey tezgahlarda dokunan halılarda Türk (Gördes) düğümü kullanılmıştır. Kalitesi ortalama 10 cm2'de 20 x 23 olan halılar kaba halılar grubuna girmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS THE CARPETS OF KARS-ARDAHAN AND İ?DIR REGION Serpil AKPINAR Supervisor : Assist. Prof. Dr. Tahsin PARLAK 2005-PAGE 224 Jury : Prof. Dr. Hamza GÜNDO?DU Assist. Prof. Dr. Tahsin PARLAK Assoc. Prof.Dr. Valide PAŞAYEVA Turkish tribes migrating to the region of Kars-Ardahan-Iğdır and being an extension of Caucas region in Anatolia as regards Culture and Art brought art of carpet to Anatolia with its all originality and continued. Particularly, with the Cossack Carpets of Azerbaycan, at sometimes with the carpets of Karabag and Şirvan the carpets of Kars-Ardahan-Iğdır regions which carry the same properties have been classified as Caucas carpets. In the carpets in which to motif is the medals in geometric shapes, the motif of vegetal and animal have often been used. In the region, the carpets with dragon motif which have been commonly seen have not-been sen any where else. Generally, in border design, the carpets in which Anatolia Caucas motifs were used show similar properties for wets and East with regard to border and medals, but geometric motifs have been used as well as vegetal and animal motifs stylized in bordur design woden materials have been used in the carpets. The colours of black, grej, brown and white are natural colours of the wool. Although the other colours are obtained from or natural stains, in our present day syntetic stains are very popular. Black, grey, braun, white, red and gren are the most used colours. Generally in the carpet woven in vertical looms, Turkish knot (bordes) has been used. The carpets the quality of which are in awerage 20 x 28 in 10 cm2 have been classified as rough carpet.