Şanlıurfa ekolojik koşullarında farklı büyüme dönemlerinde yapraktan uygulanan biyostimulantların ikinci ürün pamuk (Gossypium hirsutum L.) bitkisinin tarımsal ve kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of leaf applied biostimulants on agricultural and quality features of the second product cotton (Gossypium hirsutum L.) plant at different growth periods in sanliurfa ecological conditions
  1. Tez No: 807388
  2. Yazar: MAHMUT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE TUNÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalışmada, pamuk bitkisinin farklı büyüme dönemlerinde yapraktan uygulanan humik asit, deniz yosunu, solucan gübresi ve amino asit içeren organik sıvı materyallerin pamuk bitkisindeki verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Deneme, Şanlıurfa ili Viranşehir ilçesi Akçataş Mahallesi'nde bulunan TK Lidaş arazisinde, Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni' ne göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada; ekim ve çıkış süreleri (gün), ilk taraklanma süresi (gün), ilk çiçeklenme ve koza açma süresi (gün) gibi fenolojik gözlemler, bitki boyu (cm), odun dalı sayısı (adet), meyve dalı sayısı (adet), koza sayısı (adet), yüz tohum ağırlığı (g), ilk el kütlü oranı (%), lif verimi (kg/da), kütlü pamuk verimi (kg/da), koza ağırlığı (g), koza kütlü ağırlığı (g), çırçır randımanı (%) ve çiğit oranı (%) gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; Kütlü pamuk verimi üzerinde uygulama zamanlarının etkisi önemsiz iken, biyostimülant uygulamaları ile uygulama zamanı (UZ) x biyostimülant (B) interaksiyonunun etkisi önemli bulunmuştur. En yüksek kütlü pamuk verimi 692.56 kg/da ile çiçeklenme döneminde humik asit uygulamalarından elde edilirken, taraklanma başlangıcında uygulanan aminoasit gübre uygulamalarından elde edilen değer (678.83 kg/da) arasında istatistiksel farklılığın olmadığı belirlenmiştir. En yüksek çırçır randımanı ise %44.66 ile çiçeklenme döneminde uygulanan humik asit büyüme düzenleyici uygulamalarından elde edilerek, taraklanma başlangıcında uygulanan aminoasit gübre uygulamalarından elde edilen değerler (%44.50) ile arasında istatistiksel
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of foliar application of humic acid, seaweed, vermicompost and amino acid containing organic liquid materials on the yield and quality characteristics of cotton plant in different growth periods. The experiment was carried out in TK Lidaş land located in Akçataş Neighborhood, Viranşehir district, Şanlıurfa province, according to the Split-Plot Design with Randomized Blocks, with three replications. In the study; phenological observations such as sowing-emergence time (days), first squaring time (days), first flowering and boll opening time (days), plant height (cm), number of monopodial branches (number pieces), number of sympodial branches (number per plant pieces), number of bolls (number per plant), hundred seed weight (g), first picking percentage (%), fiber yield (kg/da), seed cotton yield (kg/da), boll weight (g), seed cotton weight per boll (g), ginning percentage (%) and cotton seed oil ratio (%) were investigated. As a result of the research; while the effect of application times on seed cotton yield was insignificant, the effect of application time (UZ) x biostimulant (B) interaction with biostimulant applications was found to be significant. While the highest seed cotton yield was obtained from the humic acid applications at the flowering period with 692.56 kg/da, it was determined that there was no statistical difference between the value obtained from the amino acid fertilizer applications applied at the beginning of squaring (678.83 kg/da). The highest ginning efficiency was obtained from the humic acid growth regulator applications applied during the flowering period with 44.66%, and it was determined that there was no statistical difference between the values obtained from the amino acid fertilizer applications applied at the beginning of squaring (44.50%).