Günümüzde yaşanan iklim krizinin göçe etkileri ve travmatik sonuçları
The impacts of the current climate crisis to migration and its traumatic consuquences
- Tez No: 807387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Siyasal Bilimler, Public Health, Psychology, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sanayileşme ile, atmosferde biriken sera gazlarının son yüzyılda dünyanın bugüne dek ısınmadığı kadar ısınmasına sebep olmuştur. Sanayileşmenin neden olduğu küresel ısınma, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan iklimlerin seyrini tahmin edilemez bir seviyeye getirmiştir. Bu durum bazı bölgelerde yağışların şiddetlenmesine neden olurken bazı bölgelerde ise ciddi bir biçimde yağışların azalmasına neden olmuş, sel, tufan, kuraklık, heyelan gibi afetlerin artmasına, insanların yaşamaları için gereken çevre koşullarında büyük değişikliklerin yaşanmasına yol açmıştır. Dünyanın büyük bölümünde temiz suya erişim ciddi bir sorun haline gelirken, sanayi atıkları ile kirlenen toprak, su ve havanın ağır metaller içermesi ciddi halk sağlığı sorunlarına neden olmuştur. Özellikle erken kapitalistleşmiş ülkelerin ve çok uluslu şirketlerin atmosfere ve çevreye saldığı sera gazları, ağır metal oranlarının neredeyse %90'ından sorumlu olmasına rağmen, yaşanan iklim değişikliğinden en çok gelişmekte olan ve az gelişmiş ülke ve insanlarının etkileniyor olması bir adaletsizlik sorununu da doğurmuştur. Bu tez, yaşanan iklim krizinin halk ve ruh sağlığına olan etkisini metodolojik olarak araştırmaya çalışırken, yaşanan afetlerin iklim krizi üzerinden değerlendirilmesini amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Along with industrialization, the greenhouse gases accumulating in the atmosphere have caused the world to warm up in the last century. Global warming caused by industrialization has brought to an unpredictable level the course of climates which existing in various parts of the world. This situation caused the precipitation to intensify in some regions and it caused a serious decrease in precipitation in some regions. It has led to the increase of disasters such as floods, droughts and landslides, and to great changes in the environmental conditions necessary for people to live. While access to clean water has become a serious problem in most of the world, heavy metals in soil, water and air polluted by industrial wastes have caused serious public health problems. Although greenhouse gases released by countries with an early history of capitalism and multinational companies into the atmosphere and the environment are responsible for almost 90% of heavy metal rates, the fact that developing and underdeveloped countries and people are most affected by the climate change has also created a problem of injustice. While trying to methodologically investigate the impact of the current climate crisis on public and mental health, this thesis aimed to evaluate the experienced disasters through the climate crisis.