Pentothal ve Pentothal-Halothan anestezisinin PGE2 düzeyi üzerine etkisi ile ilgili bir çalışma
- Tez No: 80739
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
-37- Ü Z üJ T Çalışmamız, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi ve Reanimasyon Anabilim dalında ameliyata alınan 35 hasta.üzerinde yapıldı. Amacımız rutin kullandığımız halothan-pentothal gibi anestezik ilaç ve girişimlerin vücutta çeşitli rolleri olan PG2 üzerine etkilerini incelemek olmuştur. Son yıllarda PG lerle yapılmakta olan bu konudaki çalışmaları derlemeye çalıştık. Kilinik olarak iki gruba ayrılan vakalar önce premedike edilip pentothal ile anestezi başlatıldı. -Birinci gruba pentothal, ikinci gruba pentothal-halothan verildi» her iki gruptada PG2; benzer aktivite düzeylerinde ameliyat başlangıç değerlerine göre bir azalma görüldü.Bu azalmanın devatanjları üzerinde duruldu. S U iu d A H Y This study has been performed on tirthy five patients who were taken to the operation at the department of Anesthe siology and Reanimation of Medical at Atatürk University. The aim of this study was to investigate the roles of the medicines such as halothane-thiopenthal sodium on PG's» We have conducted this study on two groups of patiente*. The first group were given pentothale, and the second were given thiopenthal sodium+halc thane. As a result, we found that PG2 levels have significantly decreased during operation (P < 0,05). Results obtained were compared and discused with those of other investigations.. » © /. c t
Özet (Çeviri)