Köpeklerde genel anestezi ve kan tablosu ilişkileri
  1. Tez No: 107871
  2. Yazar: E. CEM PERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
-56- ÖZET Köpeklerde genel anestezi ve kan tablosu ilişkilerinin incelendiği bu çalışmada, üç gruptan oluşan toplam 105 klinik olgu değerlendirildi. Olguların hem preanestezik dönemde kan tabloları incelenerek anesteziye alınmalarında bir sakınca olup olmadığı kontrol edildi, hem de kullanılan üç farklı anestezik ajanın kan tablosunda oluşturduğu değişiklikler gözlem lendi. Preanestezik dönem kan parametrelerinin değerlendirilmesi sonucu, olguların hiç bi rinde operasyonun ertelenmesini gerektirecek bir anemi ve hipovolemi bulgusu ile karşılaşıl madı. Operasyon amacıyla pentothal, ketalar ve halothanın genel anestezik olarak kullanıldığı üç grupta, anestezi esnası ve 24 saat sonrası kan tablosunda izlenen değişikliklerin oran bakı mından olmasada, etki yönünden birbirine benzediği görüldü. Fizyolojik kan parametrelerin den eritrosit sayısı, hemoglobin miktarı ve hematokrit değerin, anestezi öncesine oranla anes tezi esnasında azaldığı, ancak 24 saat sonra azalan bu değerlerin, başlangıç düzeylerine doğ ru yükseldiği saptandı. Anestezi esnasındaki söz konusu azalmalar en belirgin olarak halothan grubunda, sonra sırasıyla pentothal ve ketalar grubunda izlendi. Lökosit sayısının, her üç grupta da anestezi esnasında hafifçe azaldığı, ancak 24 saat sonra başlangıç değerlerini bile aşan bir artış gösterdiği saptandı. Serum glukoz düzeyinin, anestezi öncesine oranla, anestezi esnasında en fazla ketalar grubunda yükseldiği, bunu sırasıyla halothan ve pentothal grubunun izlediği saptandı. Ancak 24 saat sonra yükselen değerlerin başlangıç düzeylerine doğru düşmeye başladığı belirlendi. Her üç anestezi grubunda da gerek pıhtılaşma süresinin, gerekse serum üre nitrojen düzeyinin, anestezi öncesine oranla anestezi esnası ve anesteziden 24 saat sonrası, önemli bir değişiklik göstermediği saptandı. Bu iki parametrede söz konusu periyotlarda izlenen fark lılıklar, istatistiki olarak da anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
-57- SUMMARY In the study where relationships between general anesthesia and blood picture were investigated in dogs, a total of 105 clinical cases composed of there different groups were assessed. By examining blood pictures during the period of preanesthesia, cases were eva luated over whether there was any drawback in using anesthesia. Also, changes brought about by three different agents on blood picture were observed. As a consequence of evaluating preanesthetic blood parameters, none of the cases was found any evidence of anemia and hypovolemia which would cause operation to be postponed. In three groups which pentothal, ketalar and halothane were used as general anesthetic, changes in blood pictures during, and 24 hours after anesthesia were similar to each other, not in their proportions but in their effects. It was determined that number of eryt hrocytes, hemoglobin and hematocrit among physiologic blood parameters decreased du ring anesthesia compared to preanesthetic period and these reduced values increased to ward the beginning rates after 24 hours. Those reductions during anesthesia were most evi dently observed with halothane group and then pentothal and ketalar respectively. It was se en that leukocyte count slighty decreased in all three groups during anesthesia but in showed an increase exceeding the beginning rate. Serum glucose level mostly increased with ketalar group during anesthesia compared to preanesthetic period and halothane and pentothal gro up respectively folloved. But after 24 hours increased rates began to reduce toward the be ginning levels. It was found that, in all three gruops, both coagulation time and serum urea nitrogen levels showed no significant change during and 24 hours after anesthesia compared to prea nesthetic period. The differences seen with these two parameters during those periods were not also found significant statistically.