İlkokul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the servant leadership behaviors of primary school administrators and the levels of teachers' organizational happiness
  1. Tez No: 807420
  2. Yazar: BERKAN ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma ilkokul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel (korelasyonel) tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilinde görev yapmakta olan toplam 4626 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Aksaray ili merkez ve merkeze bağlı resmi ilkokullardan basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle gönüllü olarak seçilen 412 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Konan, Demir ve Karakuş (2015) tarafından geliştirilen“Yönetici Hizmetkâr Liderlik Ölçeği”ve Arslan ve Polat (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin vermiş oldukları cevapların analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi, ANOVA testi, Tamhane testi, LSD testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerinin "yüksek'' olduğu görülmüştür. Öğretmen algılarına göre ilkokul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışlarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, okul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan regresyon analizi sonucu ise ilkokul yöneticilerinin hizmetkâr liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerini olumlu yönde yordadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between primary school administrators' servant leadership behaviors and teachers' organizational happiness levels. The population of this research, in which the relational (correlational) scanning model was used, consists of 4626 teachers working in Aksaray in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 412 teachers who were voluntarily selected from the center of Aksaray and from the official primary schools affiliated to the center by simple random sampling method. The“Manager Servant Leadership Scale”developed by Konan, Demir and Karakuş (2015) and the“Organizational Happiness Scale”adapted to Turkish by Arslan and Polat (2017) were used as data collection tools in the research. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the answers given by the teachers. Descriptive statistics, independent sample t-test, ANOVA test, Tamhane test, LSD test, Pearson correlation analysis and regression analysis techniques were used in the research. As a result of the research, it was seen that teachers' organizational happiness levels were“high”. According to teacher perceptions, it was determined that primary school administrators' servant leadership behaviors were at a high level. Research findings reveal that there is a positive and moderately significant relationship between school administrators' servant leadership behaviors and teachers' organizational happiness levels. The results of the regression analysis showed that the servant leadership behaviors of primary school administrators positively predicted the organizational happiness levels of teachers.