'Mimari & enerji' sıfır enerjili binaya ulaşma stratejileri
'Architecture & energy' strategies to achieve zero energy building
  1. Tez No: 807432
  2. Yazar: KAMAR ATTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER, PROF. DR. MHD WASIM RAED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sıfır enerjili binalar, mimariyi ve enerji teknolojisini tek bir yerde birleştirmekle ilgilidir. Son yıllarda artan küresel ısınma sorunlarıyla birlikte iklim değişiklikleri ortaya çıkmıştır. Ticari ve konut binaları en büyük enerji tüketicileri olarak kabul edildi. Hükümetler, tüccarlar ve ticari mülk sahipleri de dahil olmak üzere daha fazla insan çevre aktivisti haline geliyor. Bu, mimari tasarımcıların alternatif enerji mühendisleri, yapı mühendisleri ve diğerleriyle çalışmasına ve en son teknolojiyi bilmesine yardımcı oldu. Bu nedenle mimarlık, sıfır enerjili binalar tasarlama eğilimindedir. Bu yazıda, sıfır enerjili binalara (ZEB) ulaşmak için stratejiler ve uygulamalar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Zero energy buildings are about integrating architecture and energy technology into one place. During recent years, climate changes have emerged, with increasing global warming issues. Commercial and residential buildings were considered the largest consumers of energy. More people are becoming environmental activists, including governments, merchants, and commercial property owners. Which helped the architectural designers to work with alternative energy engineers, structural engineers, and others, and to learn about the latest technology. Therefore, architecture tends to design zero-energy buildings. In this paper, Strategies and applications are presented to achieve zero-energy buildings (ZEB).