Tophane kasrı bezemelerinin analizi ve dönemsel özellikleri
Analysis and periodic characteristics of Tophane Kasri ornamentations
- Tez No: 807440
- Danışmanlar: PROF. ÖMER FARUK TAŞKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüzyıllardır süregelen klasik dönem bezeme anlayışına bakıldığında rumi, hatai ve benzeri motiflerin oluşturduğu ve uygulama kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir yapının ardından Batılılaşma dönemi denilen bir sürecin getirisi olarak sanat alanlarımızda geç dönem bezeme unsurlarının kullanıldığı ve motif-desen kültürünün batı menşeili olduğu görülen bir dönemin yaşandığı anlaşılır. Barok, Rokoko, Ampir gibi sanat akımlarının Anadolu coğrafyasına gelerek yerleşmesi ile kullanılan bezeme tarzına“eklektik”de denilmektedir. Bu bağlamda ele aldığımız Tophane Kasrı yapısı tarihi ve kültürel alt yapısıyla birlikte Tophane semtinin sosyolojik, ekonomik yapısına da katkı sağlamış mimari bir yapıdır. Yapının mimari özellikleri, yapım ve uygulama teknikleri, çalışılan mimarı ve en önemlisi de içinde dışında barındırdığı mimari bezeme programlarıyla bir döneme damgasını vurmuş olan“Barok”tarza, konumu, mimarisi ve fonksiyonlarıyla, damgasını vurmuş bir yapıdır. Yapımından günümüze kadar süre gelen Tophane kasrı bezeme özelliklerinin iç mekân süslemelerinin kalemişi konusundaki süreci tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the classical period ornamentation that has persisted for centuries, we see a period known as the Westernization era in the field of art, which emerged after a tightly regulated structure based on motifs such as Rumi, Hatai, and similar ones. During this period, Late Period Ornamentation elements were used in our art fields, and we observe that the culture of motif patterns had its origins in the West. As the art movements such as Baroque, Rococo, and Empire reached the Anatolian region and started to be used with a touch of localization, we see that this mixture of styles in ornamentation was referred to as“eclectic.”In this context, the“Tophane Kasrı”structure, along with its historical and cultural background, is an architectural structure that contributed to the sociological and economic structure of the Tophane district. With its architectural features, construction and application techniques, the architect who worked on it, and most importantly, the architectural ornamentation programs it housed, it is a structure that left its mark on the era with the“Baroque”style. It is a prominent structure with its location, architecture, functions, and the ornamental characteristics it has housed both inside and outside. The process of the interior decorations of Tophane Kasrı, which has continued from its construction to the present day, forms the subject of our thesis.