Özel gün reklamlarında hikâye anlatıcılığı üzerine bir analiz
An analysis on storytelling in special day advertisements
  1. Tez No: 807441
  2. Yazar: ERHAN ÖZKALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hikâye ve hikâye anlatıcılığı insanlığın var olduğu ilk günden bu yana kullanılan, geçmişteki yaşamı gelecekteki nesillere etkili bir şekilde aktaran, ikna ve etki gücü yüksek sözlü veya sözsüz olarak kullanılan bir iletişim biçimidir. Reklamda hikâye anlatıcılığı, reklamın satış, tanıtım, imaj ve diğer markalardan farklı olmak gibi amaçları ve hedefleri doğrultusunda kullanılan önemli bir tekniktir. Bu çalışmanın amacı reklamları hikâye anlatıcılığı çerçevesinde incelemektir. Çalışmanın literatür taraması kısmında hikâye anlatıcılığı kavramı ele alınmış, reklamda hikâye anlatıcılığı ve konu ile ilgili olarak yapılmış olan araştırmalar değerlendirilmiştir. Analize konu olan reklamlar nicel içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Örnekleme dahil olan reklamlar; tür, sektörel dağılım, özel günlerde, süre, çekicilik, karakter arketipleri ve hikâye türleri gibi kategoriler açısından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak markaların özel gün reklamlarında anlatılacak birer hikayeleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Story and storytelling is a form of communication that has been used since the first day of humanity, effectively transfers the past life to future generations, is used verbally or non-verbally, and has a high power of persuasion and influence. Storytelling in advertising is an important technique used in line with its goals and objectives, such as advertising sales, promotional image and being different from other brands. The purpose of this study is to analyse advertisements within the framework of storytelling. In the literature review part of the study, the concept of storytelling was discussed, storytelling in advertisements and the studies on the subject were evaluated. The advertisements subject to the analysis were evaluated with the quantitative content analysis method. The advertisements included in the sample were evaluated in terms of categories such as type, sectoral distribution, special days, length, appeal, character archetypes and story types. As a result, it was determined that brands have a story to tell in special day advertisements.