Covıd-19 sürecinde restoranda tüketim davranışı üzerine bir araştırma
A research on consumption behavior in restaurant during Covid-19
  1. Tez No: 807458
  2. Yazar: ELİF NUR KABİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
COVID-19 pandemisi birey sağlığı başta olmak üzere, sosyal hayatı ve ekonomiyi oluşturan pek çok sektörü olumsuz yönde etkilemiştir. Bu süreçte yiyecek içecek sektörü de pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer almıştır. Bireylerin tüketim davranışına yönelik tutumları, ekonomik ve politik değişim, savaş, salgın, doğal afet durumları ile değişime uğrayabilmektedir. COVID-19 pandemi sürecinde restoran işletmelerinin tüketicilere daha iyi hizmet verebilmesi adına bireylerin tüketim davranışlarında meydana gelen değişimlerin, restoran işletmelerinden almak istedikleri hizmete yönelik beklentilerinin ve değerlendirmelerinin belirlenmesi önemli hale gelmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı; COVID-19 pandemisi sürecinde“normalleşme süreci”olarak adlandırılan dönemde tüketicilerin davranış değişimlerini, restoran işletmelerinde yiyecek içecek tüketme talebini restoran işletmelerinden almak istedikleri hizmetin niteliği üzerinden tespit etmektir. Bu araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde veriler anket aracılığıyla toplanmıştır. Kolayda örnekleme tekniği ile toplamda 758 katılımcıya ulaşılmıştır. Elde edilen anketlerin tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizi aşamasında SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yüzde, frekans, aritmetik ortalama, faktör, korelasyon, t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA), Mann-Whitney U, Kruskal Wallis ve Tukey HDS çoklu karşılaştırma test analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda tüketicilerin COVID-19 pandemisi normalleşme sürecinde restoran işletmelerinde yiyecek içecek tüketme talebinin ve restoran işletmelerinden almak istedikleri hizmetin nitelikleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda restoran işletmelerine, araştırmacılara, kamu kurum ve kuruluşlarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has adversely affected many sectors that make up the social life and economy, especially the individual health. In this process, the food and beverage sector was among the sectors most affected by the pandemic. Attitudes of individuals towards consumption behavior can be changed by economic and political change, war, epidemic, natural disaster situations. During the COVID-19 pandemic, it has become important to determine the changes in the consumption behaviors of individuals, their expectations and evaluations for the service they want to receive from restaurant businesses in order for restaurant businesses to provide better service to consumers. In this direction, the main aim of the research is; It is to determine the behavioral changes of consumers in the period called“normalization process”during the COVID-19 pandemic process, the demand for consuming food and beverage in restaurant businesses, based on the quality of the service they want to receive from restaurant businesses. Quantitative research method was used in this research. During the research process, data were collected through a questionnaire. A total of 758 participants were reached with the convenience sampling technique. All of the obtained questionnaires were evaluated. SPSS statistical program was used in the analysis of the data. Within the scope of the research, percentage, frequency, arithmetic mean, factor, correlation, t-test, one-way variance (ANOVA), Mann-Whitney U, Kruskal Wallis and Tukey HDS multiple comparison test analyzes were performed. As a result of the research, the characteristics of the consumers' demand for consuming food and beverage in restaurant businesses and the service they want to receive from restaurant businesses during the COVID-19 pandemic normalization process were determined. In this direction, suggestions were presented to restaurant businesses, researchers, public institutions and organizations.