Görsel sanatlar öğretmen eğitiminde STEAM odaklı öğrenme süreci geliştirme
Developing STEAM-focused learning process in fine art teacher education
  1. Tez No: 807459
  2. Yazar: YELİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN DUYGU ERİŞTİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
STEAM eğitimi; bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik disiplinlerine dair bilgi ve becerilerin bütünleşik bir şekilde öğrencilere kazandırılmasını hedefleyen bir yaklaşım olarak 21. yüzyıl becerilerinin edinimini de desteklemektedir. Bu araştırmada Görsel Sanatlar öğretmen eğitiminde STEAM'e ilişkin bilgi ve becerilerin arttırılması, STEAM odaklı öğrenme sürecinin planlanması ve daha iyi hale getirilmesi amaçlamaktadır. Bu bağlamda araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler Nvivo 12 nitel veri analiz programı aracılığıyla içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, bütüncül ve detaylı bir bakış sunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, araştırmanın uygulama öncesi süreci, uygulama süreci ve araştırma sorularına ilişkin bulgular olmak üzere üç başlık altında toplanmıştır. Araştırmacının uygulama süreci öncesi hazırlıklar eylem planının hazırlanması ve ders içeriğinin şekillenmesinde etkili olmuştur. Uygulama sürecinde öğrencilerin uzaktan eğitimin dezavantajlarına rağmen derse aktif katılım göstermeleri, etkinlikleri başarıyla tamamlamaları ve araştırmacının beklentilerinin üstünde performans göstermeleri dikkat çekicidir. Araştırma sorularına ilişkin bulgularda öğrencilerin derse yönelik yüksek motivasyonlarına, STEAM eğitimine yönelik ilgilerine ve bakış açılarına, Görsel sanatlar dersinde STEAM eğitimine dair düşüncelerine, ders süreci ve katılımcılara dair görüşlerine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin STEAM eğitiminin gerekliliğine dair farkındalıklarının arttığı, öğretmen eğitiminde STEAM eğitiminin öneminin vurgulandığı, ders sürecinin zengin bir içeriğe sahip olduğu dolayısıyla böyle bir ders içeriğinin daha uzun zamana yayılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STEAM education also supports the acquisition of 21st century skills as an approach that aims to provide students with the knowledge and skills of science, technology, engineering, art and mathematics disciplines in an integrated way. In this research, it is aimed to increase the knowledge and skills related to STEAM in Fine Art teacher education, to plan and improve the STEAM-focused learning process. In this context, the action research design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The qualitative data obtained in the research were analyzed with the content analysis method through the Nvivo 12 qualitative data analysis program, and a holistic and detailed view was presented. The findings obtained as a result of the research were gathered under three headings: the pre-implementation process of the research, the implementation process and the findings related to the research questions. The preparations before the implementation process of the researcher were effective in the preparation of the action plan and the shaping of the course content. Despite the disadvantages of distance education, it is noteworthy that the students actively participated in the course, successfully completed the activities and performed above the expectations of the researcher during the implementation process. In the findings related to the research questions, the students' high motivation for the course, their interests and perspectives on STEAM education, their thoughts on STEAM education in the Fine Art course, the course process and the views of the participants were reached. As a result of the research, it has been determined that students' awareness of the necessity of STEAM education has increased, the importance of STEAM education in teacher education has been emphasized, the course process has a rich content, so such a course content should be spread over a longer period of time.