Exploring the effects of procedural and declarative metacognition on social problem solving strategies in preschool children
Okul öncesi çocuklarda işlemsel ve bildirimsel üstbilişin sosyal problem çözme stratejileri üzerindeki etkilerinin keşfedilmesi
- Tez No: 807461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Önceki araştırmalar, üstbiliş ile sosyal problem çözme becerileri arasında olası bir ilişki önermiş ancak bu iddiayı destekleyecek ampirik kanıtlar sunmamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, üstbilişsel becerilerin (bildirimsel üstbiliş bilgisi ve işlemsel üstbiliş) okul öncesi dönemdeki çocuklarda sosyal problem çözme stratejileriyle ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya toplamda 51 ile 70 ay arasında (Ortay = 60.16, SSay = 6.33) yaşlarındaki 30 çocuk katılmıştır. Üstbiliş, bir problem çözme görevi bağlamında iki farklı ölçüm aracı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulmaca görevinin çözümü sırasında işlemsel üstbiliş (izleme ve kontrol davranışları) ve işlemsel üstbiliş başarısızlığını değerlendirmek amacıyla İşlemsel Üstbilişsel Davranışları Kodlama Manueli (ProMeta) geliştirilmiştir. Bulmaca göreviyle ilgili bildirimsel üstbilişi (insanlar, görev ve stratejiler hakkındaki bilgi) değerlendirmek için Üstbilişsel Bilgi Mülakatı kullanılmıştır. Çocukların sosyal problem çözme stratejileri (uzlaşmacı vs. boyun eğen/kendine hizmet eden stratejiler), akran anlaşmazlığını tasvir eden 3 senaryoya verdikleri çözümler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Sonuçlar, bildirimsel ve işlemsel üstbiliş arasında pozitif ancak anlamlı olmayan bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. İşlemsel üstbiliş ile bildirimsel üstbilişin yaş faktörü kontrol edilerek sosyal problem çözme stratejileri üzerindeki etkisini incelemek için hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, bildirimsel üstbilişin okul öncesi çocukların sosyal sorunlara uzlaşmacı çözümler üretme becerisini anlamlı ölçüde yordadığını göstetrmiştir. Öte yandan, işlemsel üstbiliş ve bileşenlerinin bu ilişkide yordayıcı bir etkisi bulunmamıştır. İzleme davranışlarının başarısız olması, akran anlaşmazlıklarına boyun eğen/kendini düşünen stratejiler üretmeyi anlamlı ölçüde yordamıştır. Genel olarak, bu çalışmanın sonuçları, üstbilişsel becerilerin bilinçli farkındalığının ve bu becerileri açıklayabilmenin (bildirimsel üstbiliş) önemini vurgulamaktadır. Sonuçlar, ilgili literatür ışığında teorik ve pratik çıktılar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Previous research in the field has been limited to proposing a potential association between metacognition and social problem-solving abilities in preschool children, without providing empirical evidence to support this assertion. The aim of this thesis study is to investigate the extent to which metacognitive skills (procedural metacognition and declarative metacognitive knowledge) are associated with social problem-solving strategies in the preschool age group. In total, 30 children aged between 51 and 70 months (Mmonths = 60.16, SDmonths = 6.33) participated in the study. Metacognition was assessed using two different measures in the context of a problem-solving puzzle task. A procedural Metacognition Coding Scheme (ProMeta) was developed for this study, which aimed to capture both procedural metacognition (monitoring and control behaviors) and failure of procedural metacognition during the puzzle task. The Metacognitive Knowledge Interview was used to evaluate declarative metacognition (knowledge of people, task, and strategies) related to the puzzle task. The children's social problem-solving strategies (generation of compromising vs. submissive/self-serving strategies) were evaluated by analyzing their solutions in response to 3 vignettes depicting peer disagreement. Results showed that declarative and procedural metacognition exhibited a positive but non-significant relationship with each other. Hierarchical regression analyses were conducted to assess the influence of procedural metacognition and declarative metacognition on social problem-solving strategies while controlling for age. The results revealed that declarative metacognition was a significant predictor of generating compromising solutions to social problems, whereas procedural metacognition did not have a predictive effect in this relationship. Failure of monitoring behaviors significantly predicted generating submissive/self-serving strategies to peer disagreement. Overall, the results of this study highlight the importance of conscious awareness and articulation of metacognitive skills (declarative metacognition), rather than employing them at the procedural level. The results were discussed in light of the relevant literature in terms of theoretical and practical implications.