Polikistik over sendromlu hastalarda magnezyum takviyesinin, DNA hasarı, obezite, insülin direnci ve intraselüler magnezyum seviyesi üzerine etkisi
Effect of magnesium supplement on DNA damage, obesity, insulin resistance and intracelular magnesium level in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 807468
  2. Yazar: ALİ KEMAL ZİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK, DOÇ. DR. MURAT ALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınları etkileyen en yaygın endokrin hastalıktır. Kesin etyolojisi bilinmeyen hastalıkta, patogenezi ve tedavisi belirsizliğini korumaktadır. Magnezyum (Mg), DNA'nın yüksek doğrulukta sentezi ve insülin metabolizması için hayati önemde bir hücre içi katyondur. PKOS hastalarında Mg konsantrasyonlarının azaldığı belirtilmektedir. PKOS'ta vücut Mg seviyelerindeki azalma hastalığın gelişiminde rol alan azalmış insülin duyarlılığı gibi metabolik ve klinik bulgular ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışma hafif düşük Mg düzeyleri olan PKOS'lu kadınlarda, 6 ve 12 hafta oral Mg replasman tedavisi uygulandıktan sonra, DNA hasarı, obezite ve insülin direnci gibi PKOS ile ilişkili klinik patolojilerde ve hücre içi Mg düzeylerinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi için yapıldı. Yaşları 18-40 aralığında olan 60 PKOS hastası kadın çalışmaya dahil edildi. Mg düzeyleri normal aralıkta (1.7-2.4) 30 PKOS'lu kadın kontrol grubu ve Mg düzeyi hafif düşük olan (
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disease affecting women of reproductive age. The exact etiology of the disease is unknown, its pathogenesis and treatment remain unclear. Magnesium (Mg) is an intracellular cation vital for the highly accurate synthesis of DNA and for insulin metabolism. It is stated that Mg concentrations are decreased in PCOS patients. The decrease in body Mg levels in PCOS is associated with metabolic and clinical findings such as decreased insulin sensitivity, which plays a role in the development of the disease. This study was conducted to determine the changes in intracellular Mg levels and in PCOS-related clinical pathologies such as DNA damage, obesity and insulin resistance in women with PCOS with mildly low Mg levels after 6 and 12 weeks of oral Mg replacement therapy. 60 women with PCOS between the ages of 18-40 were included in the study. A control group of 30 women with PCOS with Mg levels in the normal range (1.7-2.4) and 30 women with PCOS with slightly low Mg levels (