Türkiye'nin 2015-2020 yılları arasında Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği askeri operasyonların kuvvet kullanma hukuku bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of the military operations carried out by Türkiye to the North of Syria between 2015-2020 in the context of the law of use of force
  1. Tez No: 807467
  2. Yazar: SİMAY SULTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşen dünyada birçok yeni tehdit ortaya çıkarken eski tehditler de etkisini artırarak devletler için bir sorun olmaya devam etmektedir. Güncel dünya düzeninin ve uluslararası siyasetin en sarsıcı tehditlerinden olan uluslararası terörizm, hem devletler hem de bireyler için tehdit düzeyini giderek artıran bir sorundur. Devletler, uluslararası örgütler ve diğer aktörler uluslararası terörizmle etkin yollar aracılığıyla mücadele etmektedir. Özellikle devletler, hem tek başlarına bir aktör olarak hem de uluslararası örgütler aracılığıyla uluslararası terörizmle birlikte mücadele etmektedirler. Terörizm kavramının ortak bir tanımı dahi yapılamamışken terörizmle mücadele konusunda aktörlerin de doğal olarak farklı fikirleri mevcuttur. Devletler uluslararası terörizmle mücadelede egemenliklerini, vatandaşlarını ve topraklarını korumak için askeri operasyonlar gerçekleştirmekte ve bunu hukuki gerekçelere dayandırmaktadırlar. Zira bir devletin uluslararası arenada gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerin temelinde hukuka uygunluk yatmaktadır. Bu bağlamda kuvvet kullanma hukukunun tartışmalı doğası da incelenmesi gereken diğer bir önemli konu olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle devletlerin gerçekleştirdiği sınır ötesi askeri operasyonların hukuki zeminleri de kuvvet kullanma hukuku bağlamında incelenmelidir. Bu hususta terörizmle mücadele kapsamında askeri harekât gerçekleştiren ülkelerden biri olan Türkiye, Suriye'nin kuzeyine beş askeri operasyon gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği beş askeri operasyonun hukuki zeminlerinin araştırılması bu tezin temelini oluşturmaktadır. Tezin Türkiye'nin gerçekleştirdiği bu beş askeri operasyonun hukuki zeminine katkı sunması amaçlanmaktadır. Gerçekleştirilen bu beş operasyonun kuvvet kullanma hukuku bağlamında değerlendirilmesi ve operasyonların hukuki zeminlerinin araştırılması Türkiye'nin gelecekte uluslararası arenadaki faaliyetlerine de katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
While many new threats emerge globally, old threats remain problematic for states by increasing their influence. International terrorism, one of the most shocking threats to the current world order and international politics, is a problem that is expanding its threat level for states and individuals. States, international organizations and other actors are fighting global terrorism effectively. In particular, states fight against international terrorism as stand-alone actors and through international organizations. While even a common definition of terrorism has not been made, actors naturally have different ideas about the fight against terrorism. States carry out military operations to protect their sovereignty, citizens and territory in the fight against international terrorism, and they base this on legal grounds. Because one of the essential dimensions of a state's activities in the international arena is the legal dimension, in this context, the controversial nature of the law on the use of force stands out as another critical issue to be examined. For this reason, the legal grounds of the states' extraterritorial military operations should also be examined in the context of the law on the use of force. In this regard, Türkiye, one of the countries that carried out military operations within the scope of the fight against terrorism, carried out five military operations in northern Syria. In this context, the investigation of the legal grounds of the five military operations carried out by Türkiye in the north of Syria constitutes the basis of this thesis. It is aimed that the thesis will contribute to the legal basis of these five military operations carried out by Türkiye. Evaluating these five operations in the context of the use of force law and investigating the legal grounds of the operations will also contribute to Türkiye's activities in the international arena in the future.