The potential of twitter images for galvanizing citizens to collective action
Vatandaşları toplu eylem için harekete geçirmekte twıtter görüntülerinin potansiyeli
- Tez No: 807484
- Danışmanlar: PROF. DR. MARİA ELİZABETH GRABE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University Bloomington
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kitle İletişimi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sosyal medya mesajlarının protesto gösterilerini harekete geçirme yetisi, akademik araştırmalarda giderek önem kazanmaktadır. Arap Ayaklanmaları, Gezi Parkı, Black Lives Matter hareketi ve #NoBanNoWall hareketi gibi sosyal adalet isteyen protesto hareketlerinin görüntüleri, öyküleri ve sosyal medyanın koordinasyonlu kullanımı, 24 saat haber programlarının ayrılmaz parçasına dönüşmüştür. Öyle ki protesto hareketleri hakkında bilgi yayınlamak artık Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinin yaygın işlevidir. Yanı sıra pek çok yorumcu, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının mesajlar ve görüntüler yoluyla halkı harekete geçirmekte ve geniş çaplı katılım sağlamakta müthiş bir yayma gücüne sahip olduğunu belirtmektedir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletlerinde başlıca sosyal konular, yani polisin baskıcı eylemleri ve kurumsallaşmış ırkçılık hakkında tweetlerin protestoları harekete geçirme potansiyelini inceleyerek sosyal medya ve protesto katılımı literatürüne katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma özellikle (a) protestolar hakkında sosyal medya (yani Twitter) görüntülerinin yazılı mesajlara kıyasla protestoları harekete geçirme potansiyelini ve (b) öfke uyandıran ya da etki uyandıran protesto konulu mesajların beyaz ırktan izleyicileri farklı düzeylerde toplu eyleme itip itmeyeceğini araştırmaktadır. Bu soruları yanıtlamak için 2 (tweet şekli: görüntülü mesaj ile yazılı mesaj karşılaştırması) x 3 (tweet içerik tipi: öfke uyandıran, etki uyandıran, tarafsız) denekler arası deney tasarımı kullanıldı ve toplu eylemin ana bağımlı değişken olduğu kabul edildi. Beklentilerin tersine, elde edilen sonuçlar, vatandaşları siyasi açıdan harekete geçirmekte görüntülü tweetlerin yazılı tweetlerden daha etkili olduğunu kanıtlamadı, duygusal içeriğin duygusal olmayan içerikten daha etkili olduğunu da kanıtlamadı. Black Lives Matter hareketi hakkında öfke uyandıran ve görüntülü protesto tweetlerinin beyaz ırktan kişileri harekete geçirme etkisi, öfke uyandırmayan görüntülü tweetlere kıyasla çok az fazla oldu. Fakat sonuçlar etki uyandıran yazılı tweetlerin etki uyandıran görüntülü tweetlere kıyasla daha çok katılmaya yol açtığını gösterdi. Bu bulguların olası nedenleri, toplu araştırmanın sosyal psikolojisi ve bu araştırmanın potansiyel sınırlılığı açısından tartışılmaktadır. Sosyal ağ sitelerini kullanarak yandaş toplamaları için sosyal hareket eylemcilerine pratik tavsiyeler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The ability of social media messages to mobilize protest is an increasingly important area of scholarly inquiry. From the Arab Uprisings, to Gezi Park, to Black Lives Matter, to #NoBanNoWall, images of and stories about protest movements calling for social justice with the coordinated use of social media have become a ubiquitous part of the 24-hour news cycle. Indeed, disseminating information about protests taking place is a common function of Twitter and other social media sites. Moreover, many commentators have attributed immense viral power to social media platforms like Facebook and Twitter to galvanize engagement through messages and images and stoke widespread participatory intent. This dissertation adds to the literature on social media and protest participation by examining the protest-mobilizing potential of tweets about key social issues in the United States, namely, forceful police action and institutionalized racism. Specifically, this study explores (a) the mobilizing potential of social media (e.g., Twitter) images about social protests compared to textual-based messages to stimulate protest intentions, and (b) whether anger-evoking or efficacy-eliciting protest related messages will mobilize Caucasian viewers for collective action at different levels. A 2 (tweet modality: image vs. textual) x 3 (tweet content type: anger-evoking, efficacy-eliciting, neutral), between-subjects experimental design is employed to answer these questions, with collective action intention being the main dependent variable. Contrary to expectations, the results produced no evidence that image-based tweets are better than text-based ones, or that emotional content is better than non-emotional content, at motivating citizens to become politically engaged. Anger-evoking, image-based protest tweets about Black Lives Matter were only marginally more galvanizing among Caucasians than non-anger evoking image-based tweets. However, the results showed that efficacy-eliciting textual tweets stoked greater intention to participate than efficacy-eliciting image tweets. Possible reasons for the findings are discussed in light of the social psychology of collective action and the potential limitations of the study. Practical recommendations are provided to social movement activists in order to recruit followers through the use of social networking sites.