L'état dans la théorie des multiplicités de Deleuze
Deleuze'ün çokluklar teorisinde devlet
- Tez No: 807485
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezde, Deleuze'ün devlet kavramı çokluklar teorisi etrafında, çokluklar teorisi ise Deleuze'ün içkinliğin ve olumlamanın bakış açısından ortaya koyduğu fark problemi etrafında incelenmiştir. Bu inceleme boyunca, Deleuze'ün çokluklar teorisinin onun devlet anlayışına nasıl kaynaklık ettiği ya da bu anlayışın çokluk teorisinden nasıl zorunlu olarak çıktığını göstermek yerine, gerek varlık gerekse politika içkinliğin ve olumlamanın bakış açısından ele alındığında, bunun düşüncenin önüne koyduğu teorik-politik problemleri analiz etmek tercih edilmiştir. Bu tercih, Deleuze'ün dışına çıkmayı ve onun hem devlet analizini hem de çokluklar teorisini başka düşünürlerin aynı yöndeki çabalarıyla diyalog içinde ele almayı zorunlu kılmıştır. Tezin amacına uygun olarak, bu diyaloglardan da, yalnızca düşünürler arasındaki birleşme ve ayrılık noktalarını tespit etmek için değil, daha ziyade, bu noktaların ait oldukları problemleri ayrıntılandırmak için yararlanılmıştır. Bu problemler arasında en çok, aşkınlığın içkinlikle, olumsuzun çalışmasının ise olumlamayla yerinden edilmesinin, devletin hâlâ etkili bir eleştirisine ve devlete karşı mücadelenin hâlâ güçlü bir teorisine izin verip vermediği üzerinde durulmuştur. Deleuze'ün metinleri arasındaki transversal bağlantıların araştırılması, içkinlik düşüncesinin egemenliğin radikal eleştirisinin önünde, özü fark olan olumlamanın ise farkın saldırganlığı ve seçiciliği önünde bir engel oluşturmadığı sonucunu vermiştir. Aksine, çoklukları devletin bakış açısından, onun önvarsayımlarıyla, onun imgesinden itibaren kavramak yerine, devleti çoklukların bakış açısından, onların terimleriyle, onların ilişkileriyle kavramanın, devleti yapısal bir şiddet olarak ortaya koymanın çok daha etkili bir yolunu sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Deleuze's conception of the state is analyzed around the theory of multiplicities, and the theory of multiplicities is analyzed around the problem of difference that Deleuze poses from the standpoint of immanence and affirmation. Throughout this analysis, instead of showing how Deleuze's theory of multiplicities is the source of his conception of the state, or how this conception necessarily derives from the theory of multiplicities, we have preferred to analyze the theoretical-political problems that arise when being and politics are considered from the perspective of immanence and affirmation. This preference has made it necessary to go beyond Deleuze and consider both his analysis of the state and his theory of multiplicities in dialogue with the efforts of other thinkers in the same direction. In keeping with the aim of the thesis, these dialogues have been used not only to identify points of convergence and divergence between thinkers, but rather to elaborate the problems to which these points belong. Among these problems, the focus is on the question of whether displacement of transcendence by immanence and the labor of the negative by affirmation still allow for an effective critique of the state and a powerful theory of struggle against it. An exploration of the transversal connections between Deleuze's texts has lead to the conclusion that the idea of immanence does not exclude a radical critique of sovereignty, any more than affirmation, whose essence is difference, excludes the aggression and selection of difference. On the contrary, instead of grasping multiplicities from the point of view of the state, in accordance with its presuppositions and its image, we have seen that grasping the state from the point of view of multiplicities, in their terms and in their relations, offers a much more effective way of exposing the state as a structural violence.