Diffüz büyük B hücreli lenfoma tanılı hastalarda ara PET/BT ve PET/MR sonuçlarının tedavi kararı ve sağkalım üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of interim PET/CT and PET/MRI results on treatment decision and survival in patients diagnosed with diffuse large B-cell lymphoma
- Tez No: 807492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Lenfoma tanılı hastalarda ara PET ile değerlendirme tedavi başladıktan sonra ve tamamlanmadan önce yanıtı değerlendirmek için kullanılan bir yöntem olup genellikle 2-4 kür tedavi sonrası uygulanmaktadır. Bu çalışmada yeni tanı almış DBBHL, NOS hastalarında ara PET sonuçlarının tedavi planı, genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkilerininin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: DBBHL tanılı 102 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, prognostik skorları, evreleri, laboratuvar bulguları, ara ve tedavi sonu PET Deauville skorları, tedavi yanıtları, progresyonsuz ve genel sağkalım süreleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların %62,7'si (n=64) erkek ve ortanca yaş 57 idi. Ara PET negatif hastalarda PFS ve OS oranları (%86,4 ve %90,9) ara PET pozitif hastalara göre (%55,6 ve %47,2) daha yüksek saptanmıştır. Mortaliteyi belirlemede ara PET DS için PPV %44,44 ve NPV %86,36 şeklinde gözlenmiştir. Mortalite ve nüks/refrakter hastalığı belirlemede ara PET SUVmax'ın yüksek prediktif değere sahip olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda Deauville kriterlerine göre ara PET negatif hastalarda progresyonsuz ve genel sağkalım oranları anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Ara PET/BT'nin DS ile değerlendirilerek DBBHL tanılı hastaların tedavi kararlarını bu sonuçlara göre almak HL'de olduğunun aksine tartışmalı bir konudur. Tedaviye erken yanıtı değerlendirmede kantitatif yöntemlerin kullanılması ve ara PET sonuçlarına göre tedaviyi yoğunlaştırma kararı alındığında bispesifik antikorlar ve CAR-T hücrelerinin devreye girmesi gündemdedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Interim screening with PET/CT or PET/MRI can be performed to assess the response to a specific treatment. This study is aimed to investigate the effect of interim PET evaluation after 2-4 cycles of therapy on treatment planning, by means of overall survival and progression free survival in patients that are newly diagnosed with DLBCL, NOS. Material and Method: The files of 102 patients diagnosed with DBBHL were analyzed retrospectively. Demographic data, prognostic scores, stages, laboratory findings, DS of interim and end-of treatment PET, PFS, OS and therefore responses to the treatment of those patients were recorded. Results: 62,7% of all patients were male, and the median age was 57. Patients with negative interim PET results had higher rates of PFS and OS (86,4% and 90,9%) compared to patients with positive interim PET results (55,6% and 47,2%). The predict mortality, interim PET Deauville score had a PPV of 44,44%, a NPV of 86,36%. SUVmax value calculation in interim PET demonstrated a high predictive value for mortality and recurrens/refractory disease. Conclusion: In our study, interim PET-negative patients showed significantly higher rates of PFS and OS according to Deauville criteria. Making treatment decisions according to the DS evaluation of the interim PET is still unclear in patients with DLBCL, unlike in HL The use of quantitative methods to assess early treatment response and therefore intensifying the therapy if it is necessary have raised the possibility of using incorporating bispecific antibodies and CAR-T cells in the treatment approach.