Medyatizasyon kuramı ekseninde toplumsal ve bireysel değişim: Bir sosyal medya araştırması
Social and individual change in the axis of mediatization theory: A social media research
- Tez No: 807514
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME YÜCEL BOURSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Toplumsal değişimi anlamak ve analiz etmek çok eski zamanlardan beri sosyal bilimlerin temel uğraşlarından biri olmuştur. Toplumsal yapı ve kurumlar değiştikçe toplumu oluşturan birey ve gruplar da değişmekte, değişen birey ve gruplar da toplumsal değişimin önünü açmakta ve bu karşılıklı etkileşimden kaynaklanan döngüsel devinim daima devam etmektedir. Toplumsal ve bireysel değişimi tetikleyen unsurlar da her zaman ilgi, merak ve araştırma konusu olmuş, medya ve iletişim araçlarının toplumsal ve bireysel değişimdeki etkisi medya çalışmalarında hemen her zaman ilgi gören bir başlık olmuştur. Söz konusu çalışmada medya ve toplumsal değişim ilişkisi üzerine yeni bir yaklaşım getiren medyatizasyon kuramı ekseninde toplumsal ve bireysel değişim çözümlenmeye çalışılmıştır. Bir başka deyişle sosyal medya çağında toplumun ve bireyin medyatizasyonu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding and analyzing social change has always been a fundamental concern of the social sciences. As social structures and institutions change, so do the individuals and groups that makeup society. The changing individuals and groups pave the way for social change, and this cyclical process of mutual interaction continues forever. The factors that have influenced social and individual change have always been a subject of interest, curiosity, and research. The impact of communication tools on social and individual change has been a widely studied topic in media studies. This study examines the relationship between new media and social and individual change through the theory of mediatization which introduces a recent approach to understanding the relations between media and social change. In other words, it analyzes the mediatization of society and the individual in the age of social media.