Unilateral vokal kord paralizilerinin cerrahi tedavisinde kullanılabilecek ideal bir protezin dizaynı
Medialization laryngoplasty: Pitfalls in surgical technique and designing a new implant
  1. Tez No: 49068
  2. Yazar: İSMAİL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALP DEMİRELLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Semptomatik vokal kord paralizilerinin cerrahi tedavisinde amaç fonasyonu düzeltmek ve aspirasyonu önlemektir. Medializasyon Larengoplasti (ML), diğer tekniklerle kıyaslandığında başarılı fonksiyonel sonuçları nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tezde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz bölümünde uygulanan ML tekniği ve modifikasyonları ile tasarladığımız implantlar üzerindeki çalışmalarımız, ve elde ettiğimiz fonksiyonel sonuçlar sunulmuştur. Dokuz olguya ML uygulanmıştır. Uygulanan cerrahi teknikte, kartilaj pencerenin boyutları ile yerleşimi üzerinde değişiklikler yapılmış ve 2 olguya da kendi tasarımımız olan altın ve silastikten yapılmış ayarlanabilir özellikteki implantlar kullanılmıştır. Preoperatif ve postoperatif değerlendirmeler sübjektif ses analizleri ve kordların mukoza vibrasyonunun stroboskopik incelemesiyle yapılmıştır. Stroboskopik parametrelerden mukozal vibrasyon amplitüdleri ve glottik kapanmadaki değişiklikler stroboskopik görüntülerin kompüter analizleri ile objektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ML' nin tek taraflı vokal kord paralizilerinde belirgin semptomatik düzelme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MEDIALIZATION LARYNGOPLASTY: PITFALLS IN SURGICAL TECHNIQUE AND DESIGNING A NEW IMPLANT The aim of surgical treatment of symptomatic unilateral vocal fold paralysis is to reestablish phonatory function and to prevent aspiration. Among the surgical techniques known, Medialization Laryngoplasty (ML) is gaining wide acceptance with its better functional results. In the dissertation, technique of ML, its functional results and studies in designing new implants in the Ankara University ENT department have been overwieved. ML has been performed on 9 cases with modifications in the surgical technique including size and location of the cartilage window. New implants made of gold and silastic with adjustable medial shim were used in two patients. Subjective voice and stroboscope assesments have been done preoperatives and postoperatively. Computer aided analysis of stroboscope pictures were used for objective evaluation of vocal fold vibrations and glottic closure changes. The results revealed that ML is effective in the symptomatic mamagement of unilateral vocal fold paralysis. All patients showed symptomatic improvement in the aspiration. Dysphonia and aphonia disappeared with increasing vocal quality and pitch ranges in all patients without complications.