Assessing the transformation process of traditional houses in Ankara into museums through adaptive reuse
Yeniden işlevlendirilerek müze olarak kullanılan Ankara'daki geleneksel konutların dönüşüm sürecinin değerlendirilmesi
- Tez No: 807536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzecilik, Architecture, Museology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Yeniden işlevlendirme kavramı tarihi binaların yeni işlevsel gereksinimlerini sağlamak için üstlenilen bir dönüşüm sürecini içerir. Uzun vadeli bir koruma için mevcut yapının fiziksel, mimari ve mekansal özelliklerinin tam olarak anlaşılması gerekir. Müzeleştirme olarak da adlandırılan tarihi yapıların müze olarak uyarlanarak yeniden kullanımı, kültürel mirasın korunması alanında yaygın bir yaklaşımdır. Özellikle geleneksel konutların müzeye dönüştürülmesi yaklaşımının, son yıllarda Türkiye'de yaygınlaştığı görülmektedir. Bu bağlamda 'müze ev' olarak adlandırılan ve koleksiyonları ve anlatılarıyla öne çıkan bu müzelerin dönüşüm süreci koruma kavramı açısından büyük önem taşımaktadır. Müzeleştirme süreci, kültürel miras yapılarının değerlerinin iyi analiz edilmemesi ve yaklaşımların doğru tespit edilmemesi durumlarında yapının zarar görmesine yol açabilmektedir. Bu yaklaşım; tarihi yapının karakterini, anlamını ve mimarisini olduğu kadar fiziksel koşullarını ve mekansal niteliklerini de zaman zaman göz ardı edebilmektedir. Bu tezde, önceleri konut olarak kullanılan ancak daha sonra müzeye dönüştürülen tarihi yapılar incelenerek müdahale yaklaşımları ortaya konmuştur. Mekansal organizasyonlar, tarihsel süreçteki değişim ve dönüşümler, mekansal eklemeler ve yeniden kullanımı içeren müdahale yaklaşımları dahil olmak üzere seçilen örneklerin müzeye dönüşüm süreci değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of adaptive reuse encompasses the transformation of historic buildings to applications in modern functional requirements. Long-term conservation necessitates a thorough comprehension of the physical, architectural, and spatial aspects of the current building. The adaptation of historical buildings as museums, also known as museumization, is a prevalent strategy in the field of cultural heritage preservation. Especially the practice of converting traditional houses into museums has been increasingly popular in Turkey in recent years. In this context, the transformation process of these museums, which are known as“historic house museums”and are notable for their collections and tales, is critical in terms of the conservation concept. The process of museumization can lead to damage to the building in cases where the values of cultural heritage building are not analyzed well and the approaches are not determined correctly. The character, significance, and architecture of the historic houses, as well as its structural integrity and spatial features, can occasionally be overlooked through this approach. In this thesis, historical buildings that were formerly used as residences but were later converted into museums studied in order to reveal the intervention approaches. The transformation process of selected examples have been studied, including spatial organizations, modifications and transformations in the historical process, spatial additions, and intervention approaches involving reuse.