Gümrük kıymeti açısından royalti ve lisans ücretlerinin beyanında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri; Tekirdağ Gümrük Müdürlüğü örneği
Problems encountered in the declaration of royalty and license fees in terms of customs value and solutions: The case of Tekirdag Customs
- Tez No: 807535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak fikri ve sınai mülkiyet haklarıyla ilgili genel bir açıklama yapılarak royalti ve lisans ücretlerinin asıl kaynağı gösterilmiştir. İkinci bölümde royalti ve lisans ücretlerinin gümrük ve vergi mevzuatındaki yeri ve eşyanın gümrük kıymetiyle ilişkisi incelenerek gümrük idarelerine beyan usulü hakkında açıklama ve örneklere değinilmiştir. Bu bilgiler dikkate alınarak, firma temsilcileri ve gümrük personelinin karşılaştığı sorunlar ile sistemsel eksiklikler değerlendirilmiş ve bunların yol açabileceği vergi kayıplarının ve firmaların karşılaşabilecekleri cezaların engellenmesine yönelik gümrük idaresi ve firmalar tarafından alınabilecek önlemlere yer verilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasında Tekirdağ Gümrük Müdürlüğünde gerçekleşen royalti ve lisans ücretine tabi ithal eşyaya ilişkin işlemler esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, a general explanation regarding intellectual and industrial property rights was provided, highlighting the main source of royalty and licensing fees. In the second section, the position of royalty and licensing fees in customs and tax legislation was examined, along with their relation to the customs value of goods, and the declaration procedures to customs authorities were explained with examples. Based on this information, the problems encountered by company representatives and customs personnel, as well as systemic deficiencies, were evaluated to present measures that can be taken by the customs administration and companies to prevent tax losses and potential penalties. The study is based on the import of goods subject to royalty and licensing fees at the Tekirdağ Customs Directorate.