Serbest bölgedeki işletmelerde tedarik zinciri yönetimi: Avrupa Serbest Bölgesi örneği, Tekirdağ
Supply chain management in free zone area: European Free Zone Tekirdağ example
- Tez No: 807537
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma kapsamında, serbest bölgelerdeki işletmelerde tedarik zinciri yönetimi incelenmektedir. Bu bağlamda araştırma kapsamında, genelde serbest bölge uygulamaları özelde ise“Avrupa Serbest Bölgesi”incelenmektedir. Araştırmada lojistik yönetimi kavramı, bu kavramın önemi, içine aldığı dinamikler, bu dinamiklerden olan tedarik zinciri yönetimi, bu yönetimin önemi ve tedarik zinciri yönetim yaklaşımlarıyla birlikte bu süreçlerin işletmelere entegre edilebilmesi amacıyla devletler tarafından hayata geçirilen Serbest Bölge Uygulamalarının ve etkinliklerinin ne olduğu ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu yönden araştırmada,“Avrupa Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.”tarafından,“kur-işlet-sahip ol modeli”ile Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 1996'da başlanan ve 2003'te ticari faaliyetine başlayan, 2 milyon m2 alanda kurulmuş ve Türkiye'nin en büyük serbest bölgelerinden biri konumunda olan aynı zamanda jeostratejik konumundan dolayı, Avrupa ülkeleri ile yapılan ticaretin artmasını sağlayan Avrupa Serbest Bölgesi'nde yürütülen faaliyetler ve sektörler incelemektedir. Öte taraftan serbest bölgeler temel olarak ihracata dayalı yatırım ve üretimi teşvik etmekte ve Avrupa Serbest Bölgesi'nde bu amaçla etkin olduğu ve üretim alanındaki faaliyetlerde önemli bir rolü olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada, nitel analiz modellerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi; doğrulanabilen ve ölçülebilen nesnel bilgilere ulaşabilmek için evrak, metin ve doküman gibi materyallerin kuralları ve sınırları belirlenmiş şekliyle incelemeye alarak analizin gerçekleştirilmesini sağlayan bir nitel araştırma tekniğidir. Araştırmada Tekirdağ Avrupa Serbest Bölgesi ticaret hacmi dağılımları ile ilgili verilere Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile ulaşılmıştır. Tablolar içerik analizi yöntemi ile ticaret hacmi dağılımları incelenecek ve bulgular ortaya çıkarılacaktır. Araştırmada kullanılan verilerde yer alan firmaların isimleri“F”harfi ile“F1, F2, F3...”şeklinde kodlanmıştır. Firmaların üretimleri ve sektörlerin dağılımları incelenerek karşılaştırılmış ve elde edilen bulgular sonuçlar kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, supply chain management in enterprises in free zones is examined. In this context, within the scope of the research,in general free zone applications, in particular,“European Free Zone”are examined. in researchThe concept of logistics management, the importance of this concept, the dynamics it includes, supply chain management, which is one of these dynamics, the importance of this management and supply chain management approaches, as well as the Free Zone Practices and activities implemented by the states in order to integrate these processes into businesses are tried to be revealed. In this aspect, research1996 and“European Free Zone Founder and OperatorA.S.”by,“Kur-operate-own model”, which was started in 1996 in Çorlu district of Tekirdağ and started its commercial activities in 2003,2 million m2 board in the fieldmus andOne of Turkey's largest free zones locationIt also examines the activities and sectors carried out in the European Free Zone, which provides an increase in trade with European countries due to its geostrategic location. On the other handFree zones basically encourage export-based investment and production, and it has been determined that the European Free Zone is also effective for this purpose and has an important role in the activities in the field of production. In this study, content analysis method, which is one of the qualitative analysis models, was used. Content analysis; It is a qualitative research technique that enables the analysis to be carried out by examining the rules and limits of materials such as documents, texts and documents in order to reach objective information that can be verified and measured. In the study, the data related to the trade volume distribution of Tekirdağ European Free Zone were obtained from the Turkish Statistical Institute (TUIK). has been reached. With the table content analysis method, the trade volume distributions will be examined and the findings will be revealed. The names of the companies in the data used in the research are written with the letter“F”and“F1, F2, F3...”shaped coded. The productions of the companies and the distribution of the sectors were compared and compared, and the findings were evaluated in the results section.