شفاء الطالبين في شرح البردة للشيخ علي الكردي كان حيًّادراسة وتحقيقاً
İmam Ali el-Kurdî'nin 'Şifâ'ut-talibin fî Şerhi'l-burde' isimli elyazmasının tahkik ve incelenmesi / 'Shifaa al-Talibeen' in explaining al-Burdah by Sheikh Ali al-Kurdi, who was alive study and investigation
  1. Tez No: 807543
  2. Yazar: HADEEL SAYER FARHAN FARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bûsîrî'nin Kasîde-i Bürde'si Hz. Peygamber'i övmek için yazılan naatların en meşhurlarındandır. Eser birçok müellif tarafından şerh edilmiştir. Ali el-Kürdî'nin Şifâu't-tâlibîn isimli eseri de bu şerhlerdendir. Bu çalışmanın hedefi, eseri araştırmacı ve Rasûlullah'ı öven şiirlere önem verenlerin istifadesine sunmaktır. Bûsîrî ve Ali el-Kürdî'yi tanıtmak, yaşadıkları dönem hakkında bilgi vermek ve şiirleri şerh etme metodunu tespit etmek araştırmanın diğer hedefleri olarak sayılabilir. Araştırmada Nuri Osmaniye, Hafız Efendi ve Hasan Hüsnü Paşa kütüphanelerinde bulunan üç ayrı yazma nüsha esas alınmıştır. Yazarın şahsi, ilmi hayatı ve yaşadığı dönemle ilgili bilgi verilirken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Yazma nüshaların tahkiki, eserde değinilen hususların kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesinde ise talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Müellif eserinde Kasîde-i Bürde'yi kısaca şerh etmiştir. Kasideye mukaddime ile başlamış, yazım sebebi zikredilmiştir. Sonra bürde diye isimlendirilmesinin sebebi üzerinde durulmuştur. Kaside on bölüme ayrılmış ardından şerh başlamıştır. Yazar önce beyti yazmış, beyitte geçen kelimeleri açıklamış, irabını yapmış, murat edilen manayı tespit etmiştir. Müellif her bölümde zikri geçen bu tertibe uymuştur. Bazı konulara detaya girmeden değinmiştir. Kürdî'nin şerhi akaid ve hadis ilmiyle ilgili konularda da faydalı bilgiler ihtiva etmektedir. Müelilf diğer şârihlerin kasidenin manasıyla ilgili tespitlerini nakletmiş, kendi görüşünü net bir şekilde yazmıştır. Belagat ve aruzla ilgili konulara değinmiştir. Isâmeddîn Arapzâde ve Celaleddîn el-Mahallî'den bolca atıf yapmış, zaman zaman onların görüşlerini eleştirmiştir. Kaside de geçen hadislerin sıhhat durumunu açıklamış, Bûsîrî'nin uydurma hadis kullandığına dair iddialara cevap vermiştir. Nakledilen bilgilerin tamamının mükemmel olması, müellifin yüksek bilimsel seviyesi ve Arapça ve şer'î ilimlerdeki hakimiyetini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Al-Burdah poem by Al-Busiri (d. 696 AH) is considered one of the most famous and greatest poems in praise of the Prophet. This poem has been explained by many explanations, including: the explanation of Sheikh Ali Al-Kurdi (he was alive in the year 1000 AH), which he called“Shifaa Al-Talibeen”. This study aimed to make the book available to researchers and those interested in the poetry of praise of the Prophet, as well as to introduce Sheikh Al-Busiri, Sheikh Ali Al-Kurdi and his era, and his approach in commenting on the poem. This study relied on three written copies: the copy of Nour Osmaniye Library, the copy of Hafez Effendi Library, and the copy of Hassan Hosni Pasha Library in Turkey. The study followed the steps of the historical descriptive approach when studying the author's era and his personal and scientific life, and the scientific method in investigation and commentary in studying the manuscript and attributing what he referred to by returning to the appropriate sources. The conclusions of the study were as follows: The author wanted in his book a brief explanation of the poem Al-Burdah, as he started with an introduction to the poem, the reason for its composition, then he mentioned the reason for calling it Al-Burdah. He divided it into ten chapters, and after that he proceeded with the explanation, so he mentions the verse, then explains its vocabulary, then the syntax of the verse, then the quotient of the meaning, and the sheikh He adheres to this division in all his explanations. He discusses some issues without lengthening, and Al-Kurdi's explanation includes some benefits, comments on issues in hadith and belief. He mentioned the commentators' sayings, and a statement of his opinion on them, as well as his comments on rhetorical and presentation issues, The author also mentions the opinions of Issam al-Din ibn Arabzadeh and Sheikh Jalal al-Din al-Mahalli in his book. He comments on them, The commentator was distinguished by explaining the degrees of hadith, and discussing those who accuse Al-Busiri of adopting fabricated hadiths in some of the meanings of his poem. He excelled in all that was presented, which reflects a high scientific level, and his ability in the sciences of Arabic and Sharia sciences.