A postcolonial study of Toni Morrison's The Song of Solomon and E. M. Forster's A Passage to India
Toni Morrison'un Solomon Şarkısı ve E. M. Forster'ın Hindistan'a Geçişi üzerine postkolonizel bir çalışma
- Tez No: 807544
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Edward Said'in öteki kavramına dayanan Toni Morrison'ın Song of Solomon ve E.M. Forster'ın A Passage to India'sının sömürgecilik sonrası bir çalışması üzerine yapılmıştır. Çalışmada, iki romanın sömürgeci-sömürgeleştirilmiş ilişkiyi ve kültürel kimlik oluşumunun karmaşıklıklarını sömürge sonrası bir bağlamda nasıl tasvir ettiğini araştırılıyor. Bu çalışmada, her iki roman yakından incelenerek, Morrison ve Forster'ın, Said'in öteki kavramını, sömürgecilik bağlamında oluşan güç dinamiklerini ve kültürel gerilimleri ortaya çıkarmak için nasıl kullanıldıklarını ortaya koyuyor. Romanlar, egemen kolonyal kültürde öteki olarak konumlanan ve bu ötekilik karşısında kimlik oluşumunun karmaşık zemininde gezinmek zorunda kalan karakterleri tasvir eder. Ayrıca bu çalışma, Morrison ve Forster'ın öteki kavramını kullanmasının, sömürgeciliğin bireyler ve toplumlar üzerindeki devam eden etkisini vurguladığını iddia etmektedir. Romanlar, sömürgeciliğin sömürgeleştirilmiş insanlar üzerinde nasıl kalıcı kültürel ve psikolojik yaralar bıraktığını ve bu izlerin, sömürgecilik resmi olarak sona erdikten sonra bile bireylerin deneyimlerini ve etkileşimlerini nasıl şekillendirmeye devam ettiğini anlatıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is a postcolonial study of Toni Morrison's The Song of Solomon and E.M. Forster's A Passage to India, based on Edward Said's notion of the other. The study explores how the two novels depict the colonizer-colonized relationship and the complexities of cultural identity formation in a postcolonial context. Through a close reading of the novels, this study demonstrates how Morrison and Forster utilize Said's concept of the Other to reveal the power dynamics and cultural tensions that arise in the context of colonialism. The novels depict characters who are positioned as the Other concerning the dominant colonial culture and who must navigate the complex terrain of identity formation in the face of this Otherness Moreover, this study argues that Morrison and Forster's use of the other highlights the continuing impact of colonialism on individuals and societies. The novels depict how colonialism leaves lasting cultural and psychological scars on colonized people and how these scars continue to shape individuals' experiences and interactions even after colonialism officially ends.