Sosyal hizmet uzmanlarının suç odaklı gerçeklik televizyonu programlarını alımlama biçimleri
Reception of crime-focused reality show programmes by social workers
- Tez No: 807568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kitle iletişim araçları arasında öncü gelen konumuyla televizyon ve sunduğu içerikler gündelik hayatla yani toplumla sıkı bir etkileşim halindedir. Bu etkileşimin beslediği dinamik sayesinde televizyon yayınları ile toplumun değişim ve dönüşüm süreçleri şekillendirilebilmektedir. Gündelik yaşam pratiklerinde televizyondan aktarılan pek çok mesaj ile karşılaşan birey doğal olarak mesajların bir kısmını kendi belirlediği ölçüler çerçevesinde alımlamakta ve rutinine dahil etmektedir. Bu çalışmada da televizyon yayınları arasında yüksek izlenme oranlarına sahip olduğu görülen gerçeklik televizyonu içeriklerinin izleyici kitle tarafından nasıl alımlandığı niteliksel araştırma yöntemlerinden olan ve Stuart Hall tarafından geliştirilen alımlama tekniği ile çözümlenmiştir. Hall, medya metinlerinde kodlanan mesajların alıcı kitle tarafından egemen, müzakereci ve muhalif okuma olmak üzere 3 farklı okuma metoduyla açımlandığını öne sürmüştür. Bu noktadan hareketle örneklem seçimi sosyal hizmet uzmanlarının kitle iletişim araçları aracılığıyla iletilen mesajları olduğu gibi benimseyen pasif izleyiciler olmadıkları varsayımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sosyal hizmet uzmanlarının insan hakları vurgusuyla bezenen etik kodları özümsemiş oldukları, medya metinlerini bilinçli ve yorumlayıcı bir tavırla analiz ederek ve mesleki değerler ile ilişkilendirerek okumalar yapabilecekleri düşüncesi ile suç odaklı gerçeklik televizyonu programlarına yaklaşımlarını keşfetmek, programlar aracılığıyla iletilen mesajları nasıl okuduklarını analiz etmek ve elde edilen bulgular doğrultusunda ilgili programların yeniden değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Kartopu örneklem metodu doğrultusunda belirlenen 12 sosyal hizmet uzmanı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler alımlama çalışmalarına özgü teknik ve standartlara ek olarak veri çeşitliliği sağlaması adına betimsel analiz metodu aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Television, which is the dominant form of mass communication, and the content it gives have a tight relationship with society and daily life. Through of the dynamic nurtured by this interaction, the change and transformation processes of the society can be shaped by television broadcasts. Individuals encounter many messages transferred on television in daily life practices, naturally recepting some of the messages within the framework of the criteria they set and include them in their routine. In this study, how reality television content with a high viewing rates among television broadcasts is received by audience has been analyzed using the reception techniques, which is one of the qualitative research methods and was developed by Stuart Hall. Hall argued that the messages encoded in media texts are explained by the recipient audience with three different reading methods: dominant, negotiator and opponent reading. From this point of view, the sample selection was made with the assumption that social workers are not passive audiences who adopt the messages conveyed through mass media as they are. The study made the assumption that social workers have assimilated the ethical codes adorned with human rights emphasis, that they can make readings by analyzing media texts with a conscious and interpretive attitude and associating them with professional values. This study aims to explore the approaches of social workers to crime-oriented reality television programs, analyze how they read the messages transmitted through the programs, and re-evaluate the relevant programs in accordance with the findings obtained. In-depth interviews with 12 social workers determined in line with the snowball sampling method were analyzed through the descriptive analysis method in order to provide data diversity in addition to the techniques and standards specific to reception studies.