Öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik bilinçleri
Awareness of teacher candidates about global warming
  1. Tez No: 807569
  2. Yazar: BERKAY ŞERBETCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel ısınma günümüzün önemli bir sorunudur. Bu sorunun önlenebilmesinin bir yolu gelecek nesilleri yetiştirecek öğretmen ve öğretmen adaylarının küresel ısınma konusunda bilinçli olmalarıdır. Bundan dolayı bu araştırmada öğretmen adaylarının küresel ısınma bilinç düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma nicel araştırmalardan tarama yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmanın ulaşılabilir evreni Ankara'da öğrenim görmekte olan fen bilgisi ve sınıf öğretmenliği bölümlerindeki öğretmen adayları olarak belirlenmiştir. Ulaşılabilir evrenden araştırmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile 2022-2023 öğretim yılında Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde tüm sınıf düzeylerinde öğrenim görmekte olan fen bilgisi ve sınıf öğretmeni adayları olarak seçilmiştir. Araştırmaya katılan 813 öğretmen adaylarına küresel ısınma bilgi düzeyi, tutum ve davranış ölçekleri uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Lineer regresyon analizi, tek yönlü Anova, Pearson korelasyon ve bağımsız t testi analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının bilgi düzeylerinin yeterli olduğu, olumlu tutumlara sahip oldukları fakat davranışlarının yeterli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca bilgi düzeyi ile tutum, bilgi düzeyi ile davranış ve tutum ile davranış arasında anlamlı ve olumlu ilişkilerin olduğu bulunmuştur. Bilgi düzeyinin, tutumun ve davranışın bilinci etkilediği tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi farklılığının bilgi düzeyini ve tutumu etkilemediği fakat davranışı ve bilinci etkilediği bulunmuştur. Fen bilgisi öğretmenliği ile sınıf öğretmenliği bilgi düzeyi, tutum, davranış ve bilinç düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global warming is a significant problem in the present-day. As a way of preventing this problem, teachers and teacher candidates, who will educate future generations, have to be aware of global warming. Therefore, global warming awareness levels of the teacher candidates were examined in this study. Survey method from qualitative research were used in this study. The accessible population of the research was determined as teacher candidates in science and classroom teaching departments studying in Ankara. The sample of the research from the accessible population was selected as science and classroom teacher candidates studying at all grade levels at Hacettepe and Gazi Universities in the 2022-2023 academic year with the easily accessible sampling method. Global warming knowledge level, attitude and behavior scales were applied to 813 teacher candidates participating in the research. The data obtained from the scales was analyzed with the SPSS 22 program. Linear regression analysis, one-way Anova, Pearson correlation and independent t-test analysis methods were used. As a result of the research, it was determined that the knowledge levels of the teacher candidates were sufficient, they had positive attitudes, but their behaviors were not sufficient. In addition, it was found that there were significant and positive relationships between knowledge level and attitude, knowledge level and behavior, and attitude and behavior. It has been determined that the level of knowledge, attitude and behavior affect awareness. It was found that the class level difference did not affect knowledge level and attitude, but it did affect behavior and awareness. It was concluded that there was no significant difference between science teaching and classroom teaching knowledge, attitude, behavior and awareness levels.