20 Temmuz 2017 (Mw:6.6) Bodrum-Kos depremi sonrası Gökova Körfezi'ndeki gerinim alanlarının belirlenmesi
Determination of strain areas after the 20 July 2017 Bodrum-Kos earthquake (Mw:6.6) in the Gökova Gulf
- Tez No: 807577
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bodrum yarımadası açıklarında 20 Temmuz 2017 tarihinde Mw: 6.6 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem meydana gelmiştir. Bu çalışma kapsamında bölgede postsismik dönemin sonrasındaki güncel gerinimlerin hesaplanması ve buna bağlı olarak jeodezik deprem tekrarlama periyotlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için 28 noktadan oluşan bir GNSS ağı oluşturulmuştur. Bu ağda 2022 yılı Şubat ve Aralık aylarında birer kampanya GNSS ölçümü gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ağda yer alan noktalarda geçmiş çalışmalarda elde edilen GNSS verileri temin edilmiştir. Temin edilen ve gerçekleştirilen 2 kampanya sonucunda elde edilen GNSS verilerinin değerlendirilmesiyle çalışma bölgesinin deprem öncesi ve deprem sonrası hız alanı hesaplanmıştır. Deprem sonrası hız alanı kullanılarak yapılan gerinim analizinden elde edilen sonuçlara göre maksimum gerinimler 230 ns/yıl ile Gökova Körfezi'nde hesaplanmıştır. Bununla birlikte Gökova körfezi içinde Mw:6 ve üzeri depremlerin 50-70 yıl, Mw:7 ve üzeri depremlerin ise 550-750 yıl arasında jeodezik tekrarlanma periyotlarına sahip oldukları belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında Gökova Fay Zonu'nun üzerinde Ören segmenti ve çevresinde Mw:6.3-6.9 büyüklüğünde deprem üretebilecek enerjinin biriktiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On July 20, 2017, a devastating earthquake with a magnitude of 6.6 occurred off the Bodrum peninsula. The scope of this study, aimed to determine the geodetic earthquake recurrence periods by calculating the current strain fields of the Gulf of Gökova after the Bodrum-Kos earthquake. For this purpose, a GNSS network consisting of 28 sites was established. In this network, the first campaign of GNSS observations was carried out in February 2022, followed by the second campaign in December 2022. In addition, GNSS data obtained in previous studies were obtained at the sites in the network. The pre-earthquake and post-earthquake velocity field of the study area was calculated by evaluating the data obtained and the GNSS data obtained as a result of the 2 campaigns. According to the strain analysis results calculated by post earthquake velocity field, the maximum strains in Gökova Gulf were calculated to be 230 ns/year. In addition, it has been calculated that earthquakes with a magnitude of 6 and above occur approximately every 50-70 years, while earthquakes with a magnitüde of 7 and above occur approximately every 550-750 years in the Gulf of Gökova. Within the scope of this study, energy accumulation between magnitude (Mw) 6.3-6.9 was calculated for the Ören segment and its vicinity on the Gökova Fault Zone.