Örgüt kültürünün hizmetkâr liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisindeki rolü
The role of organizational culture in the relationship between servant leadership and organizational citizenship behavior
- Tez No: 807596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada örgüt kültürünün hizmetkâr liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkideki rolü incelenmiştir. Hizmetkâr liderlikle ilgili, Dennis ve Winston'ın (2003) modelini baz alarak Aslan ve Özata (2011) tarafından geliştirilen Topaloğlu'nun (2019) çalışmasında kullanılan ölçekten yararlanılmıştır. Örgüt kültürüyle ilgili olarak Denison (1995, 2000) ölçme aracından yararlanılarak, Türkçe'ye Yahyagil (2004) tarafından uyarlanan ölçek kullanılmıştır. Örgütsel vatandaşlık davranışıyla ilgili olarak, Basım ve Şeşen'in (2006) Organ'ın (1988) modelini baz alarak geliştirdiği Topaloğlu'nun (2019) çalışmasında kullanılan ölçekten yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 725 çalışan oluşturmaktadır. Çalışanlara çevrimiçi anket uygulanmıştır. Analizlerde SPSS ve AMOS yazılımları kullanılmış ve tanımlayıcı istatistiklere, faktör analizine, demografik bulgulara, korelasyon analizine ve yapısal eşitlik modeline yer verilmiştir. Analizler sonucunda hizmetkâr liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında, hizmetkâr liderlik ile örgüt kültürü arasında ve örgüt kültürü ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgüt kültürünün hizmetkâr liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of the organizational culture in the relationship between the servant leadership and organizational citizenship was investigated, in this research paper. The scale which has been developed by Aslan and Özata (2011), on the basis of Dennis and Winston's (2003) servant leadership related scales and used by Topaloğlu (2019) in his paper, was used here. The scale which was adapted to Turkish by Yahyagil (2004) by using Denison's (1995, 2000) measurement tool involving organizational culture, was employed. The scale which was developed by Basım and Şeşen (2006) on the basis of the model of Organ (1988) and used in the study of Topaloğlu (2019), was made use of here. Sample size of the paper is 725 employees. An online questionnaire was administered to the employees. SPSS and AMOS software have been used for analyses and definitive statistics, factor analyses, demographic finds, correlation analysis and structural equality modeling were included herein. As a result of analyses it was determined that statistically significant correlations exist between servant leadership and organizational citizenship, between servant leadership and organizational culture and between organizational culture and organizational citizenship. It was further determined that organizational culture is an intermediary between the servant leadership and organizational citizenship.