Öğretmenlerin görüşlerine göre kadın yöneticilerin etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Researching relationship between the ethical leadership characteristics of female administrators and the organizational commintment of teachers according to teachers' opinion
  1. Tez No: 807595
  2. Yazar: ELMAS MERVE GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL RECEPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı 2020-2021 eğitim- öğretim yılında kadın yöneticilerin bulunduğu okullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerine göre kadın yöneticilerin etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020- 2021 eğitim- öğretim yılında Kastamonu ilinde kadın yöneticilerin bulunduğu okullarda görev yapan 293 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen Etik Liderlik Ölçeği ve Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilip Dağlı, Elçiçek ve Han (2018) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, kadın yöneticilerin etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında orta düzeyde, pozitif anlamı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İklimsel etik değişkeninin örgütsel bağlılık ile anlamlı düzeyde bir ilişki verdiği görülmektedir. Bu yordayıcı değişkenler örgütsel bağlılık toplam varyansının %21'ini açıklamaktadır. Diğer bir ifadeyle kadın yöneticilerin etik liderlik özelliklerinin öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu söylenebilir. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin, kadın yöneticilerin etik liderlik özelliklerine yönelik görüşleri ile cinsiyet, medeni durum, kıdem yılı, branş, kadın yönetici ile çalışılan süre arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Ancak, yaş ve eğitim durumu değişkenleri ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between the ethical leadership characteristics of female administrators and the organizational commintment of teachers according to the opinions of teachers working in schools with female administrators in 2020- 2021 academic year. This is descriptive research in relational survey model. The participants of the study are 293 teachers working in schools with female administrators in the province of Kastamonu in 2020- 2021 academic year. In this study, The Ethical Leadership Scale developed by Yılmaz (2005) and The Organizational Commitment Scale developed by Meyer, Allen and Smith (1993) and adapted into Turkish by Dağlı, Elçiçek and Han (2018) were used. As a result of the research, it has been determined that there is a moderate, positive relationship between the ethical leadership characteristics of female administrators and the organizational commitment of teachers. It is seen that the variable of climatic ethics has a significant relationship with organizational commitment. These predictor variables explain 21% of the total variance of organizational commitment. In other words, the ethical leadership characteristics of female administrators are a significant predictor of teachers' organizational commitment levels. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference between the views of teachers and female administrators on ethical leadership characteristics and gender, marital status, seniority, branch, and the time worked with female administrators. However, no significant difference was found between age and organizational commitment.