Sanal gerçeklik temelli gevşeme programının bronkoskopi uygulanacak hastalarda ağrı şiddetine, anksiyete düzeyine ve hasta memnuniyetine etkisi
- Tez No: 807646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN BAHÇECİOĞLU TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, sanal gerçeklik temelli gevşeme programının bronkoskopi ugulanacak hastalarda ağrı şiddetine, anksiyete düzeyine, anksiyetenin fizyolojik belirtilerine ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma, Kasım 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi'nin Göğüs Hastalıkları Servisi'nin Bronkoskopi Ünitesi'nde bronkoskopi olmak için başvuran, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 70 hasta ile yürütüldü. Müdahale grubundaki hastalara işlem öncesi 5 dk, işlem sırası ortalama 4-5 dk sanal gerçeklik gözlüğü ile gevşeme programı uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir girişimde bulunulmadı. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala (VAS)”,“Anksiyete Durumunu Değerlendirme Skalası (ADDS)”,“Anksiyetenin Fizyolojik Belirtileri İzlem Formu”ve“Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulamasından Memnuniyet Formu”kulllanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, standart sapma, aritmetik ortalama, ki kare testi, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi ve regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of virtual reality-based relaxation program on pain severity, anxiety level, physiological symptoms of anxiety and patient satisfaction in patients who will undergo bronchoscopy. The study was conducted as a randomized controlled experimental study. The study was carried out with 70 patients who were admitted to Bronchoscopy Unit of Fırat University Hospital Chest Diseases Service for bronchoscopy, who met the criteria and who agreed to participate in the study between November 2021 and April, 2022. Virtual reality-based relaxation exercises were applied to the patients in the intervention group for 5 minutes before the procedure and for 4-5 minutes during the procedure. No intervention was conducted for the patients in the control group.“Patient Information Form”,“Visual Analog Scale (VAS)”,“Anxiety Status Assessment Scale (ASAS)”,“Physiological Symptoms of Anxiety Follow-up Form”and“Virtual Reality Glasses Application Satisfaction Form”were used to collect data. Percentage, standard deviation, arithmetic mean, chi-square test, t-test in dependent groups, t-test in independent groups and regression analysis were used to evaluate the data.