Diyabeti olan kolesistitli/kolelitiazisli hastaların beslenme davranışları ve diyabet özyönetimlerinin incelenmesi
Examination of the nutritional behaviors and diabetese self-management of patients having diabetes with cholecystitis / cholelithiasis
  1. Tez No: 807647
  2. Yazar: ŞEYMA SELÇOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde safra taşı prevalansı hızlı bir biçimde artmaktadır. Maddi ve manevi anlamda bireyleri zorlayan bu hastalık maddi açıdan devletleri de zorlamaya başlamıştır. Araştırma diyabeti olan kolesistitli/ kolelitiazisli bireylerin beslenme davranışları ve diyabet özyönetimlerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, örneklemini bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi servisinde Ocak - Kasım 2022 tarihleri arasında yatan 249 diyabetli ve kolesistit/ kolelitiazisli hasta oluşturdu. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yeme Davranış Modeli Ölçeği, Tip 2 Diyabet Özyönetim Ölçeği kullanıldı. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizlerinden faydalanıldı. Katılımcıların %65,9'u (164 kişi) kadındır. Kadınların yaş ortalaması 61,8±13,21; erkeklerin yaş ortalaması 61,32±11,69'dir. Araştırmaya katılanların yalnızca %21,3'ünün (53 kişi) beden kitle indeksi (BKİ) normal aralıktadır.
Özet (Çeviri)
The prevalence of gallstones is increasing rapidly worldwide and in our country. This disease, which forces individuals materially and spiritually, has also started to force states financially. The study was conducted to examine the nutritional behaviors and diabetes self-management of individuals with cholecystitis/cholelithiasis. Our study is descriptive and cross-sectional, and its sample consisted of 249 patients with diabetes and cholecystitis/cholelithiasis hospitalized in the general surgery service of a training and research hospital between January and November 2022. Personal Information Form, Eating Behavior Model Scale, and Type 2 Diabetes Self-Management Scale were used as data collection tools. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, and Spearman Correlation Analysis were used for statistical analysis of the study. 65.9% (164 people) of the participants were female. The average age of women is 61.8±13,21; the average age of men is 61.32±11,69. Only 21.3% (53 people) of the participants had a normal body mass index (BMI).