Kadınlarda obezitenin, rectus femoris kas kalınlığı, sarkopeni, yürüyüş ve denge üzerine etkileri
Effects of obesity on rectus femoris muscle thickness, sarcopenia, gait, and balance in women
  1. Tez No: 807672
  2. Yazar: YAĞMUR KURALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Obezitenin hızla arttığı günümüzde, obezitenin kadınlarda sarkopeni üzerine etkilerini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmanın amacı kadınlarda obezitenin, rektus femoris kas kalınlığı, sarkopeni, yürüyüş ve denge üzerine etkilerini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR Ek Hizmet Binasında obezite tanısı ile takip edilen 18 yaşından büyük kadınlar deney grubuna, obez olmayan kadınlar kontrol grubuna dahil edildi. Sarkopeni tanısı için ilk olarak 5 soruluk SARC-F Anketi dolduruldu ardından kavrama kuvveti ölçümü için Jamar El Dinamometresi ile her iki ele 3 tekrarlı olarak kas kuvveti ölçümü yapıldı. Kas kütlesi MC-780 MA ile biyoelektrik empedans analizi değerlendirildi. Fiziksel performans testi olarak zamanlı kalk ve yürü testi (TUG (timed up and go test)) ve yürüme hızı değerlendirmesi kullanıldı. Son olarak katılımcıların rektus femoris kas kalınlığı multifrekans (7-15 MHz) lineer proba sahip USG (Mindray-UMT 200, USA) aracılığı ile B modunda yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Nowadays, there are few studies examining the effects of obesity on sarcopenia in women, as obesity is increasing rapidly. The aim of the study was to investigate the effects of obesity on rectus femoris muscle thickness, sarcopenia, gait and balance in women. Materials and Methods: Women over the age of 18 who were followed up with the diagnosis of obesity in Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Additional Service Building were included in the experimental group, and non-obese individuals were included in the control group. For the diagnosis of sarcopenia, the SARC-F Questionnaire of 5 questions was first filled, and then, for the measurement of grip strength was measured in both hands with 3 repetitions with the Jamar Hand Dynamometer. Bioelectrical impedance analysis was evaluated with the muscle mass MC-780 MA. TUG (timed up and go test) and walking speed assessment were used as physical performance tests. Finally, the rectus femoris muscle thickness of the participants was measured in B mode using USG (Mindray-UMT 200, USA) with a multifrequency (7-15 MHz) linear probe.