Total diz protezi uygulanacak hastalarda ameliyat öncesi korku düzeylerinin belirlenmesi
Determinating the pre-operative fear levels of patients who will undergoing total knee prosthesis surgery
- Tez No: 807673
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma total diz protezi ameliyatı geçirecek olan hastaların korku düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bir anket çalışmasıdır. Araştırma, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Ortopedi Servisinde Ağustos 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında total diz protezi ameliyatı olmak için yatmış 100 hasta ile yapıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak hasta bilgi formu, Cerrahi Korku Ölçeği (CKÖ), Ameliyat Sonrası Ağrı Korkusu Ölçeği (ASAKÖ) formları kullanılarak elde edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların (n=100) yaş ortalamalarının 66.70±6.58, %82'si kadın, %85'inin ilköğretim mezunu, %95'inin evli olduğu belirlendi. Hastaların CKÖ kısa dönem korkular alt boyut puan ortalaması 20.30±9.78, CKÖ uzun dönem korkular alt boyut puan ortalaması 16.10±8.97, CKÖ toplam puan ortalaması ise 36.40±18.25 olarak belirlendi. Hastaların ASAKÖ toplam puan ortalaması 37.77±17.56 olarak belirlendi. Hastaların orta düzeyde cerrahi korku, orta düzeye yakın ağrı korkusu yaşadıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
This research is a survey study conducted to determine the fear levels of patients who will undergo total knee replacement surgery. The study was conducted with 100 patients who were hospitalized for total knee replacement surgery between August 2022 and February 2023 in Edirne Sultan Murat I State Hospital Orthopedic Service. Data were obtained by using face-to-face interview technique, patient information form, Surgical Fear Scale, Postoperative Pain Fear Scale (POPFS) forms. Descriptive statistics, Shapiro-Wilk test, independent groups t test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used in the analysis of the data. It was determined that the mean age of the patients (n=100) participating in the study was 66.70±6.58, 82% were female, 85% were primary school graduates, and 95% were married. The patients' mean Surgical Fear Scale short-term fears sub-dimension score was 20.30±9.78, Surgical Fear Scale long-term fears sub-dimension mean score was 16.10±8.97, and the total Surgical Fear Scale score was 36.40±18.25. The mean Postoperative Pain Fear Scale total score of the patients was determined as 37.77±17.56. It was determined that the patients had a moderate fear of surgery and a near-moderate fear of pain.