The psycho-analytical study of the principle of compensation in Of Human Bondage by William Somerset Maugham, My Left Foot by Christy Brown and Forrest Gump by Winston Groom
William Somerset'in İnsanin Esareti, Christy Brown'un Sol Ayağım, ve Winston Groom'un Forrest Gump başlıklı eserlerinin telafi prensibi açısından psikoanalitik incelemesi
- Tez No: 807671
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu doktora tezi, William Somerset'in İnsanın Esareti, Christy Brown'un Sol Ayağım, ve Winston Groom'un Forrest Gump başlıklı eserlerini, bireysel psikolojinin telafi prensibi açısından, psiko-analitik incelemesini yapmaktadır, ki bireysel psikoloji terminolojisi Alfred Adler tarafından geliştirilmiştir. Bu çalışma, bahsi geçen eserlerin kahramanlarının hangi aşağılık hissiyata sahip olduklarını, kendi eksikliklerini nasıl algıladıklarını ve toplumda ya da çevrelerinde bu eksikliklerin nasıl algılandıklarını, eksik taraflarına nasıl tepki verdiklerini ve bu eksiklikleri nasıl telafi etmeye çalıştıklarını detaylı olarak incelemektedir. Bunları yansıtabilmek için, birinci bölümde, bu çalışmaya rehberlik etmesi gereken ilkeleri açıklayan tarihi bir kısa temel önbilgi verilmektedir ki, bu bilgiler ışığında Adler'e ve kullandığı terminolojiye geçiş sağlanmaktadır. İkinci, üçüncü, ve dördüncü bölümlerde ise her bir kitapta bulunan kahramanların aşağılık duyguları ve bunları tetikleyen unsurlar ile hangi hedeflerle bu negatif duyguları bertaraf etmeye çalıştıkları analiz edilmektedir. Bireysel psikolojinin ilkelerine açıklama getirmek için, her bir bölüm aynı alt başlıkları kullanmıştır: aşağılık duygusu ve sosyal ilgi, ve hedefler ve telafi prensibi. Sonuç bölümünde ise, aşağılık hissiyata rağmen hayallerinden ve hayattan vazgeçmeyen bireylerin hangi telafi prensibini tercih ettiklerine vurgu yapılarak mutlu bir hayat sürme ihtimalleri olduğu vurgulanmaktadır: böyle aşağılık duygusuna sahip bireyler için imkansız hedefleri gerçekleştirmek, topluma yararlı ve iyi bir birey olma yolunu açmaktadır, ki bu mesajla birlikte bahsi geçen kitaplardaki kahramanların bireysel psikolojinin temel prensiplerini sergilediğini söylemek mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to scrutinize Of Human Bondage by William Somerset Maugham, My Left Foot by Christy Brown and Forrest Gump by Winston Groom from psychoanalytic approach referring to the compensation principle of Individual Psychology, which was developed by Alfred Adler. In this study, what inferiorities the protagonists have, how they perceive their deficiencies and how they are perceived in the society and in their close circles, how they react to their inferior sides, and what they do to compensate for their weaknesses are interrogated. To reflect those, the first chapter provides a short historical background information for the methodology that enlightens the terminologies that are to be focused on in this study with some other references to other key figures in the field of psychoanalysis that provides a transition to Adler. Chapter two, three, and four focus on one book analysis each to examine the inferiorities of the heroes of the books and the factors affecting these protagonists' inferiorities, as well as what goals they set for themselves to compensate for their weaknesses. To reflect the principles of Individual Psychology, all these chapters have the same sub-titles as inferiority and social interest, and goals and compensation principle. In the conclusion part, it is pointed out that if individuals never give up on their dreams in life despite their inferiorities, they may find a chance to have a contented life referring to their choice of compensation principles: being a good and beneficial citizen to the society for individuals who have inferiority complexes by carrying out the impossible goals, which makes it possible to say that the main characters in the aforementioned works embody the principles of Individual Psychology.