Soft balancing against the united states: Analysis of 'old' Europeans' policies during the iraq crisis of 2002-2003
Abd'ye karşı yumusak dengeleme: 'Yaşlı' Avrupalıların 2002-2003 Irak krizi esnasındaki politikalarının incelenmesi
- Tez No: 807699
- Danışmanlar: DR. FOTIOS MOUSTAKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Exeter
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
2002 ve 2003 yılları arasında Irak konusunda yaşanan anlaşmazlık transatlantik ilişkilerdeki en önemli krizlerden biri olarak kabul edilmiştir. Fransa ve Almanya'nın ABD'nin Irak'a yönelik askeri harekatına koordineli muhalefeti, Atlantik'in her iki yakasındaki eski müttefikler arasında güçlü transatlantik gerilimlere yol açmıştır. Bu bağlamda tez şu soruları sormaktadır:“2002-2003 yıllarında Birleşmiş Milletler ve NATO' çatısı altındaki Fransız-Alman diplomatik koalisyonunu nasıl açıklayabiliriz?”,“Bu kriz esnasında ”yaşlı“ Avrupalıların davranışları ile 11 Eylül'den sonra ABD dış politikasının tek taraflılığa kayması arasında bir ilişki mevcut mudur?”Bu tezin amacı, Irak krizi esnasında Fransa ve Almanya'nın dış politika davranışlarını“güç dengesi”kavramı bağlamında analiz etmektir. Tez Waltz'ın yapısal gerçekçiliği çerçevesinde güç dengesi teorisinin temel varsayımından yola çıkarak, güç dengesi stratejisinin genişletilmiş bir versiyonu olan“yumuşak dengeleme”stratejisine odaklanmaktadır. Bu strateji güçlü devleti dengelemek için askeri olmayan araçların kullanımını içermektedir. İlk olarak, 11 Eylül olaylarından sonra ABD'nin tek taraflı ve saldırgan dış politikaya kayması değerlendirilerek,“yaşlı”Avrupalıların ABD'nin yükselen tek taraflı politikalarına ilişkin başlıca endişelerini analiz edilecektir. Daha sonra,“yaşlı”Avrupalıların Irak krizi sırasındaki dış politika davranışlarını değerlendirilerek isöylemlerinde ve davranışlarında yumuşak dengeleme stratejisi bağlamında unsurlar aranacaktır. Bu çalışmanın sonunda, 2002 ve 2003 yılları arasında Irak krizinde yaşanan transatlantik gerilim esnasında“yaşlı”Avrupalıların (i) uluslararası kurumlar içinde diplomatik koalisyonlar kurarak, (ii) ABD'nin eylemlerinin meşruiyetine saldırarak, ABD'nin tek taraflı politikalarına karşı“yumuşak dengeleme”stratejisi izlediği tespit edilmektedir. Avrupalıların sürdürdüğü yumuşak dengeleme stratejisinin temel amacının ABD'nin gücünü sınırlamak ve onun dış politikası üzerinde bir etki elde etmek olduğunu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transatlantic dispute over Iraq during 2002 and 2003 has been regarded as one of the most important crisis in transatlantic relations. France and Germany's coordinated opposition to the United States' military action against Iraq has led to strong transatlantic tensions between those old allies on the each side of the Atlantic. In this regard, this dissertation asks“How can we explain Franco-German diplomatic coalition in the UN and NATO during 2001-2002 crisis?”and“Is there a relation between ”old“ Europeans' behaviours during this crisis and US foreign policy shift towards unilateralism after 9/11?”The aim of this dissertation is to analyse France and Germany's foreign policy behaviours during the Iraq crisis in the context“balance of power”concept. Departing from core assumption of Waltzian structural realist balance of power theory, it is aimed to employ a modified version of balance of power strategy -“soft balancing”strategy as an explanatory tool which includes non-military means to counterbalance the powerful state. First, by assessing the United States' shift towards more unilateralist and aggressive foreign policy after 9/11 events, analyse“old”Europeans' major concerns about the US's rising unilateralism is assessed. Then,“old”Europeans' foreign policy behaviours during the Iraq crisis and traces of soft balancing evidence in their discourses and behaviours are evaluated. At the end of this study, it is argued that“old”Europeans following behaviours during the transatlantic dispute in 2002-2003 can be evaluated as“soft balancing”strategy as their response to US's rising unilateralism: (i) forming diplomatic coalitions within international institutions, (ii) attacking legitimacy of US actions. It is put in the dissertation that main aims of Europeans' soft balancing strategy in the case of Iraq war was to constrain overwhelming US power and gain an influence on its foreign policy.