Velofaringeal disfonksiyon tedavisinde uygulanan superior bazlı posterior faringeal flep cerrahisi sonrası flep patensisinin, konuşma sonuçlarının ve obstrüktif uyku apne riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of flap patency, speech outcomes and obstructive sleep apnea risk after superior-based posterior pharyngeal flap surgery in the treatment of velopharyngeal dysfunction
- Tez No: 807755
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FİGEN ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, velofaringeal disfonksiyonlu (VFD) bireylerde superior bazlı posterior faringeal flep sonrası konuşma sonuçlarının, obstrüktif uyku apne riskinin, faringeal flebin ve velofaringeal anatomide meydana gelen değişimlerin objektif yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, damak yarığı onarımı sonrası konuşma bozukluğu ile kliniğimize başvuran hastalar değerlendirilmiş olup, algısal değerlendirmede VFD bulguları mevcut, nazalans skorları 30 üzerinde olan ve dinamik manyetik rezonans görüntülemede (MRG) velofaringeal inkompetans saptanan bireyler, çalışmaya dahil edilmiştir. Submuköz damak yarığı olan, 4 yaşından küçük, sendromik tanılı, obstrüktif uyku apne (OUA) için yüksek riskli ve ortognatik cerrahi sonrası VFD gelişen hastalar çalışmadan dışlanmışlardır. Bu kriterlere uyan 72 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara ameliyat öncesinde algısal konuşma değerlendirmesi, nazometre, dinamik ve volumetrik MRG ve uyku anketi uygulanmıştır. Aynı cerrahi ekip tarafından hastalara superior bazlı posterior faringeal flep uygulanmıştır. Ameliyat sonrası 5. günde volumetrik MRG ve ameliyat sonrası 6. aydan sonra algısal konuşma değerlendirmesi, nazometre, dinamik ve volumetrik MRG, uyku anketi ve polisomnografi (PSG) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %46'sı kadın, %54'ü erkektir. Veau sınıflamasına göre %9'u Veau I, %44'ü Veau II, %34'ü Veau III ve %13'ü Veau IV olarak saptanmıştır. Hastaların ortanca prmer palatoplast yaşı 12 ay, ayrıca onarımların %52's dış merkezde, %48' klnğmzde gerçekleştrlmştr. 60 hasta pedatrk yaş grubunda, 12 hasta yetişkin yaş grubundadır. Ortanca farngeal flep uygulanma yaşı se 7'dr.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the results of speech after superior-based posterior pharyngeal flap, the risk of obstructive sleep apnea, the changes in the pharyngeal flap and velopharyngeal anatomy in individuals with velopharyngeal dysfunction (VFD) using objective methods. For this purpose, patients who applied to our clinic with speech disorder after cleft palate repair were evaluated, and individuals with VFD findings in perceptual evaluation, nasalance scores above 30, and velopharyngeal incompetence detected in dynamic magnetic resonance imaging (MRI) were included in the study. However, patients with submucous cleft palate, younger than 4 years of age, syndromic diagnosis, high risk for obstructive sleep apnea (OSA) and developing VFD after orthognathic surgery were excluded from the study. Seventy-two patients who met these criteria were included in our study. Perceptual speech assessment, nasometry, dynamic and volumetric MRI, and sleep questionnaire were applied to all patients preoperatively. Superiorly-based posterior pharyngeal flap was applied to the patients by the same surgical team. Volumetric MRI was performed on the 5th postoperative day. Additionally, perceptual speech assessment, nasometry, dynamic and volumetric MRI, sleep questionnaire and polysomnography (PSG) were performed 6 months after the surgery. 46% of the individuals participating in the study were female and 54% were male. According to the Veau classification, 9% of the patients were Veau I, 44% Veau II, 34% Veau III and 13% Veau IV. The median age of primary palatoplasty of the patients was 12 months, and 52% of the repairs were performed in another center and 48% in our clinic. Sixty patients are classified in the pediatric age group and 12 patients are classified in the adult age group. The median age of pharyngeal flap is 7 years old.