Anksiyete bozukluğu olan hastalarda optik koherens tomografi sonuçları ve klinik değişkenlerle ilişkisi
Optical coherens tomography results in patients with anxiety disorder and their relationship with clinical variables
  1. Tez No: 807754
  2. Yazar: BİLGE TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GÜLHAN KONUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anksiyete bozukluğu tanısı alan hastaların optik koherens tomografi (OKT) ile elde edilen santral makula kalınlığı, koroid kalınlığı, retina sinir lifi tabakası, ganglion hücre kompleksi ve koroid vasküler indeks değerlerini sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak Bu prospektif çalışmaya Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Eylül 2022 - Şubat 2023 tarihleri arasında psikiyatri polikliniğine başvurup anksiyete bozukluğu tanısı alan ve sonrasında göz polikliniğine refere edilen 31 hastanın sağ gözü dahil edildi. Kontrol grubu olarak psikiyatrik hastalığı veya ek sistemik hastalığı olmayan yaş ve cinsiyet açısından benzer 31 gönüllünün sağ gözü dahil edildi. Hastaların rutin oftalmolojik muayenelerine ek olarak Cirrus HD-OKT (Cirrus HD-OCT, Carl Zeiss Meditec, Model 5000, Dublin, USA) cihazı kullanılarak santral makula kalınlığı koroid kalınlığı, retina sinir lifi tabakası, ganglion hücre kompleksi ve koroid vasküler indeks değerleri ölçüldü. Koroid kalınlığı subfoveal alan, subfoveadan nazal ve temporale doğru 1000 µm'luk uzaklıkta yapılan toplam 5 noktadan ölçüldü. Koroid vasküler indeksin hesaplanmasında hastaların EDİ(Enhanced Depth İmaging) modunda çekilmiş OKT görüntüleri üzerinde ImageJ yazılımı kullanıldı. Ayrıca tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Penn State Anksiyete Ölçeği, Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 testi uygulandı. Tüm istatistiksel analizler SPSS 22.0 sürümü (IBM Corporation 2013, Armonk, North Castle, New York, Amerika Birleşik Devletleri) kullanılarak yapılıp p değeri
Özet (Çeviri)
To compare the central macular thickness, choroidal thickness, retinal nerve fiber layer, ganglion cell complex and choroidal vascular index values obtained by optic coherence tomography (OCT) of patients diagnosed with anxiety disorder with the healthy control group. This prospective study included the right eye of 31 patients who were admitted to the psychiatry outpatient clinic of Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital between September 2022 and February 2023 and were diagnosed with anxiety disorder and then referred to the ophthalmology clinic. The right eyes of 31 age- and gender-matched volunteers without psychiatric or additional systemic disease were included as the control group. In addition to the routine ophthalmological examinations of the patients, the central macular thickness, choroidal thickness, retinal nerve fiber layer, ganglion cell complex and choroidal vascular index values were measured using the Cirrus HD-OCT (Cirrus HD-OCT, Carl Zeiss Meditec, Model 5000, Dublin, USA) device. Choroidal thickness was measured from the subfoveal area and a total of 5 points made at a distance of 1000 µm from the subfovea to the nasal and temporal directions. ImageJ software was used on OCT images taken in EDI (Enhanced Depth Imaging) mode of the patients to calculate the choroidal vascular index. In addition, sociodemographic data form, Penn State Anxiety Scale, Generalized Anxiety Disorder-7 test were applied to all participants. All statistical analyzes were performed using SPSS version 22.0 (IBM Corporation 2013, Armonk, North Castle, New York, United States) and were considered statistically significant when the p value was