U16 erkek futbolcuların alt ekstremite kaslarına yönelik uygulanan 8 haftalık kompleks antrenmanların motorik özellikler vefutbol becerileri üzerine etkileri
The effects of 8-week complex training on lower extremity muscles of u16 male football players on motoric properties and football skills
- Tez No: 807769
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, U16 erkek futbolcuların alt ekstremite kaslarına (hamstring, quadriceps ve kalf kasları) yönelik uygulanan 8 haftalık kompleks antrenmanların motorik özellikler (kuvvet, çeviklik, dayanıklılık, denge, sıçrama) ve futbol becerileri üzerindeki etkilerinin tespit edilmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir ve araştırmanın evrenini, 2021-2022 futbol sezonunda İstanbul'daki spor kulüplerinin U16 yaş gruplarında futbol oynamakta olan yaklaşık 9775 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul ili Başakşehir ilçesinde faaliyet gösteren Başakşehir Belediye Spor U16 futbol takımı ve Merkez Kayaşehir Spor U16 futbol takımlarında futbol oynamakta olan toplam 48 erkek sporcudan oluşmuştur. Antrenmanlar çalışma grubunda yer alan 24 erkek futbolcuya 8 hafta süre ile haftada 2 gün olarak uygulanmıştır. On farklı egzersiz içeren bu antrenmanlarda quadriceps, hamstring ve kalf kaslarına yönelik kuvvet egzersizleri ile devamında çeviklik egzersizlerine yer verilmiştir. Kontrol grubu rutin antrenman programına devam etmiştir. Katılımcılar üzerinde boy ve ağırlık ölçümü, dikey sıçrama becerisi ölçümü, denge becerisi ölçümü, aerobik dayanıklılık ölçümü, çeviklik becerisi ölçümü, kas kuvveti ölçümü, futbol becerileri ölçümü (top sürme beceri testi, pas becerisi testi, şut atma becerisi testi, şut hızı beceri testi) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan motorik becerilerin ölçümünde veri toplama araçları olarak; alt ekstremite kas kuvveti ölçümü için Lafayette digital kas ölçüm cihazı, Illionis çeviklik testinin ölçümünde fotoselli (telemetrik) kronometre, aerobik dayanıklılığın ölçümünde; 30-15 (IFT) aralıklı fitness testi, denge becerisi ölçümünde BodyTeamWork (BTM) ölçüm cihazı, dikey sıçrama seviyesini ölçmek için Takei Physical Fitness test (JumpMd), uzunluk ve ağırlık ölçümlerinde Sinbo Digital tartı aleti ve boy ölçer kullanılmıştır. Mor Christian futbol becerileri ölçüm testlerinde ise; top sürme testinde, fotoselli (telemetrik) kronometre, puanlı pas testinde, futbol topları ve huniler, hedefe yönelik puanlı şut testinde, 120 cmlik hulaloplar ve futbol topları, şut hızı testinde, sport radar tabancası kullanılmıştır. Verilerin analizi nicel analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bunun için SPSS 25.0 programından faydalanılmıştır. Analizlerin tamamı %95 güven aralığında ve p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the effects of 8-week complex training applied to the lower extremity muscles (hamstring, quadriceps and calf muscles) of U16 male football players on motoric characteristics (strength, agility, endurance, balance, jumping) and football skills. The research was carried out in accordance with the relational screening model and the population of the research consists of approximately 9775 athletes playing football in the U16 age groups of sports clubs in Istanbul in the 2021-2022 football season. The sample of the study consisted of a total of 48 male athletes playing football in the Başakşehir Belediye Spor U16 football team and Merkez Kayaşehir Spor U16 football teams operating in the Başakşehir district of Istanbul. The trainings were applied to 24 male football players in the study group, 2 days a week for 8 weeks. These exercises, which include ten different exercises, include strength exercises for the quadriceps, hamstring and calf muscles, followed by agility exercises. The control group continued the routine training program. Height and weight measurement on participants, vertical jump skill measurement, balance skill measurement, aerobic endurance measurement, agility skill measurement, muscle strength measurement, football skill measurement (dribbling skill test, passing skill test, shooting skill test, shooting speed skill test) was carried out. As data collection tools in the measurement of motor skills in the research; Lafayette digital muscle measuring device for lower extremity muscle strenght measurement, photocell (telemetric) choronometer for Ilionis agility test measurement, aerobic endurance measurements; 30-15 (IFT) interval fitness test, BodyTeamWork(BTM) measuring device for skill balance measurements, Physical Fitness Test (JumpMd) to get your vertical limit Sinbo Digital Weighing Device and height meter are used for length and weight measurements. In Mor Christian football skills measurement test; in the dribbling test, photocell (telemetric) stopwatch, in the scoring pass test, soccer balls and funnels, in the shoot-to-target test with 120 cm hulalops and soccer balls, in the shooting speed test, a sport radar gun was used. The analysis of the data was made using quantitative analysis methods. For this, SPSS 25.0 program was used. All analyzes were evaluated at 95% confidence interval and p0.05).