Acil servislerde sarı ve yeşil alanlara başvuran hastaların sağlık anksiyetesi düzeyleri ve siberkondri düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between health anxiety levels and cyberchondry levels of patients applying to yellow and green areas in emergency departments
- Tez No: 807773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN, PROF. DR. NURŞAH BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET ACİL SERVİSLERDE SARI VE YEŞİL ALANLARA BAŞVURAN HASTALARIN SAĞLIK ANKSİYETESİ DÜZEYLERİ VE SİBERKONDRİ DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN BELİRLENMESİ DOĞAN,FURKAN Yüksek Lisans, Tez Danışmanı: Doç.Dr.Mehmet ESEN Tez Yardımcı Danışman:Prof.Dr.Nurşah BAŞOL Haziran 2023, xii+ 95 sayfa Amaç: Bu araştırma acil servislerde sarı ve yeşil alanlara başvuran hastaların sağlık anksiyetesi düzeyleri ve siberkondri düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Metot: Araştırma evrenini acil servisin yeşil ve sarı alanlarına kabul edilen hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, araştırmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 18 yaş ve üzeri 414 hasta oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hastalar İçin Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (Kısa Versiyon)”ve“Siberkondriya Ölçeği (SİBKÖ)”kullanıldı. Veri toplama araçları her bir hasta için 15 dakika sürdü. Verilerin analizi SPSS 22 paket programı kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analiz için“Bağımsız Gruplarda t Testi”,“Mann Whitney U Testi”,“OneWayAnova”,“Kruskall Wallis”ve korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Hastaların“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”nden 16,63±7,95;“Siberkondriya Ölçeği”nden 65,86±18,48 aldıkları belirlendi. Araştırmada kadınların, 18-30 yaş aralığında olanların, evli olanların, gelir düzeyi düşük olanların“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”nden aldıkları puanların daha yüksek olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN HEALTH ANXIETY LEVELS AND CYBERCHONDRY LEVELS OF PATIENTS APPLYING TO YELLOW AND GREEN AREAS IN EMERGENCY DEPARTMENTS DOĞAN,FURKAN Master's Thesis Advisor: Assoc.Doç.Dr.Mehmet ESEN Advisor 2: Assoc.Prof.Dr.Nurşah BAŞOL June 2023,xii + 95 pages Aim. This study was carried out to determine the relationship between health anxiety levels and cyberchondria levels of patients who applied to yellow and green areas in emergency services. Method. The research population consisted of patients admitted to the green and yellow areas of the emergency department. The sample of the study consisted of 414 patients aged 18 years and over who accepted the study and met the research criteria. In the collection of research data,“Patient Characteristics Form”,“Health Anxiety Scale (Short Version)”and“Cyberchondria Scale (SIBKI)”were used. Data collection tools took 15 minutes for each patient. Data analysis was done using SPSS 22 package program.“Independent Groups t-Test”,“Mann Whitney U Test”,“OneWayAnova”,“Kruskall Wallis”and correlation analysis were used for statistical analysis. Results. 16.63±7.95 from the“Health Anxiety Scale”of the patients; It was determined that they got 65.86±18.48 from the“Cyberchondria Scale”. In the study, it was determined that women, those aged between 18-30, married, and those with low income had higher scores from the“Health Anxiety Scale”. On the other hand, it was determined that there was no relationship between the total scores of the“Cyberchondria Scale”and the variables.