Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin boş zaman yönetimi ile akademik erteleme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of academic delay levels of students faculty of sports sciences by leave time management
  1. Tez No: 807777
  2. Yazar: ROJHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin boş zaman yönetimi ile akademik erteleme düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın kapsamını Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 354 Kadın 460 Erkek olmak üzere toplam 814 Öğrenci oluşturmuştur. Sosyo demografik verilerin elde edilmesi için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılırken, boş zaman yönetimlerinin belirlenmesinde 2011 yılında Wei-Ching Wang, Chin-Hsung Kao, Tzung-Cheng Huan Chung-Chi Wu isimli kişiler tarafından geliştirilen ve Beyza Merve Akgül ve Suat Karaküçük (2015) tarafından Türkçeye çevrilip, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Boş Zaman Yönetim Ölçeği (BZYÖ), akademik erteleme düzeylerinin belirlenmesinde ise, McCloskey'in (2011) tarafından geliştirilen ve Deniz Çiğdem Çakıcı (2003) tarafından Türkçeye çevrilip ve uyarlanan, geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan akademik erteleme ölçeği (AEÖ) kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu oluşturularak yüz yüze gönüllülük esasına göre öğrencilere dağıtılarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the leisure time management and academic procrastination levels of the students studying in the Faculties of Sport Sciences. The scope of the research consisted of 814 students, 354 females and 460 males, studying at the Faculties of Sport Sciences. While the personal information form created by the researcher was used for socio-demographic information, it was developed by people named Wei-Ching Wang, Chin-Hsung Kao, Tzung-Cheng Huan Chung-Chi Wu in 2011 and Beyza Merve Akgül and Suat Kara Küçük (2015) used to determine leisure time management. The Leisure Time Management Scale (BZYÖ), which was translated into Turkish by M.D. and whose validity and reliability studies were carried out, and which was developed by McCloskey (2011), translated and adapted into Turkish by Deniz Çiğdem Çakıcı (2003), validity and reliability studies were carried out in determining the levels of academic procrastination. procrastination scale (AES) was used. In the collection of data, a questionnaire form was created and distributed to the students on a face-to-face volunteer basis.