Otantikliğin davranışsal niyete etkisinde müşteri tatmini, yer bağlılığı ve deneyimlerin aracılık rolü
Mediating role of customer satisfaction, place attachment and experiences in the effect of authenticity on behavioral intention
- Tez No: 807776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mevcut çalışmanın amacı; otantiklik, unutulmaz turizm deneyimi, deneyim kalitesi, yer bağlılığı, müşteri tatmini ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca otantiklik ile davranışsal niyetler arasındaki unutulmaz turizm deneyimi, deneyim kalitesi, müşteri tatmini ve yer bağlılığının aracılık etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri anket tekniği kullanılarak Ocak – Aralık 2022 tarihleri arasında Bursa'nın kültürel miras alanlarını ziyaret eden turistlerden toplanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilen veri toplama süreci sonucunda 413 geçerli anket elde edilmiştir. Alan araştırmasında toplanan veriler, Smart PLS programında analizlere tabii tutulmuştur. Araştırma sonucunda; otantikliğin müşteri tatminine, deneyim kalitesine, davranışsal niyetlere, unutulmaz turizm deneyimine doğrudan etki ettiği; müşteri tatminin davranışsal niyetlere doğrudan etki ettiği, otantiklik ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiye aracılık ettiği; deneyim kalitesinin davranışsal niyetlere doğrudan etki ettiği, otantiklik ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiye aracılık ettiği; unutulmaz turizm deneyiminin davranışsal niyetlere doğrudan etki etmediği, otantiklik ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiye aracılık etmediği; yer bağlılığının, davranışsal niyetlere doğrudan etki etmediği, otantiklik ve davranışsal niyetler arasındaki ilişkiye aracılık etmediği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarından hareketle en dikkat çekici ve etkili kavramın otantiklik kavramı olduğu göze çarpmaktadır. Buna göre turizm paydaşlarının bu kavram üzerine yoğunlaşması önemli olacaktır. Ayrıca gelecek çalışmalar için mevcut çalışmada kullanılan değişkenler, farklı destinasyonlar için incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to reveal the effects between authenticity, memorable tourism experience, quality of experience, place attachment, customer satisfaction and behavioral intentions and the mediating effects of memorable tourism experience, quality of experience, customer satisfaction and place attachment between authenticity and behavioral intentions. The data of the research were collected from the tourists who visited the cultural heritage sites of Bursa between January and December 2022 using the survey method. Data was obtained by the convenience sampling method. 413 valid questionnaires were analyzed in the Smart PLS program. As a result of the research, it was found that authenticity directly affects customer satisfaction, quality of experience, behavioral intentions, memorable tourism experience; customer satisfaction directly affects behavioral intentions and mediates the relationship between authenticity and behavioral intentions; the quality of experience directly affects behavioral intentions and mediates the relationship between authenticity and behavioral intentions; the memorable tourism experience doesn't directly affect behavioral intentions and doesn't mediate the relationship between authenticity and behavioral intentions; place attachment doesn't directly affect behavioral intentions and doesn't mediate the relationship between authenticity and behavioral intentions. Based on the results of the study, it is striking that the most remarkable and effective concept is the concept of authenticity. Accordingly, it will be important for tourism stakeholders to focus on this concept. In addition, for future studies, the variables used in the current study can be examined for different destinations.