Pozitif ruh sağlığı ile evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between positive mental health and marital satisfaction
  1. Tez No: 807778
  2. Yazar: HÜRREM AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, evlilik doyumu, pozitif ruh sağlığı ve sosyo-demografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda, evlilik yaşamı ölçeği ve pozitif ruh sağlığı ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde; evlilik doyumunu ifade eden evlilik yaşamı puanları arttıkça Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği alt boyutlarından kişisel memnuniyet, öz-denetim, özerklik, problem çözme-kendini gerçekleştirme ve kişilerarası ilişki becerileri puanlarının artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, evlilik doyumunun pozitif ruh sağlığı ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışmada evlilik doyumunun çocuk sayısı, tanışma biçimi, yaşanılan bölge ve gelir düzeyi gibi birçok sosyo-demografik değişkenden etkilendiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, evlilik doyumunun birden fazla faktör tarafından etkilendiğini ve bu faktörlerin araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between marital satisfaction, positive mental health, and socio-demographic characteristics. Data was collected using the Marital Life Scale and Positive Mental Health Scale. The results indicated that as marital satisfaction scores increased, the sub-dimensions of the Positive Mental Health Scale, such as personal satisfaction, self-control, autonomy, problem-solving, and interpersonal relationship skills, also increased. These findings demonstrate a strong relationship between marital satisfaction and positive mental health. Furthermore, the study found that marital satisfaction is affected by various socio-demographic variables, including number of children, method of acquaintance, place of residence, and income level. These results indicate that multiple factors influence marital satisfaction, which needs to be explored in future research.