Fouetté formu'nun klasik bale eğitiminde ilk altı yıldaki gelişiminin müfredat üzerinden incelenmesi
Analyzing the development of fouetté form in the first six years of classical ballet training through the curriculum
- Tez No: 807807
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE SÖNMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında klasik bale Vaganova müfredatı eğitim sistemi içinde bulunan Fouetté dönüş hareketi formu çeşitlerini ilk altı yılda yapılış aşamaları yıl bazında incelenmiştir. Yapılış sırasına göre metot üzerinden egzersiz örnekleriyle, çalışma programı hazırlanmaya çalışılmıştır. Teknik kurallar analizi ile doğru teknik eğitim verilmesi amaçlanmıştır. Klasik bale eğitimindeki öğrencinin doğru teknikle, sağlam ve güçlü bir dansçı olarak yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Klasik bale eserlerinde koreografların sıklıkla kullandığı Fouetté dönüş formu hareketinin, dansçının profesyonel dans yaşamındaki önemi sebebiyle en doğru teknik, güzel estetik formla yapılışının sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the variations of the Fouetté turn movement within the classical ballet Vaganova curriculum training system have been examined in terms of their execution stages over the first six years. By following the sequence of execution, a training program has been developed through the method, including exercise examples. The aim is to provide correct technical training through the analysis of technical rules. The objective of classical ballet education is to train the student to become a strong and skilled dancer with proper technique. Considering the significance of the Fouetté turn movement in classical ballet works frequently used by choreographers, it is crucial to ensure its execution with the most accurate technique and beautiful aesthetic form in a dancer's professional dance career.