Akademik klasik bale eğitiminde temps lié'nin teknik, artistik, müzikalite ve koordinasyon açısından ilk üç (3) yıldaki gelişiminin incelenmesi
Analyzing the development of temps lié in the first three (3) years of academic classical ballet training in terms of technique, artistry, musicality, and coordination
  1. Tez No: 807806
  2. Yazar: ELİF CESUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞİN KÜÇÜKÜÇERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dört ana başlıktan oluşan bu çalışmada klasik bale eğitiminde oldukça önemli bir hareket grubu olan Temps Lié hareketi ele alınmıştır. Bu hareket formunun akademik eğitim müfredatı çerçevesinde yapılış biçimi analiz edilmiş ve harekete hazırlayıcı egzersizler tarafımdan geliştirilmiştir. Hareket formu incelenirken Rus ekolüne bağlı kalarak bir çalışma sürdürülmüştür. Bu çalışmada, sekiz yıl süren klasik bale eğitiminin ilk yılı itibariyle öğretilmeye başlanan, gelişerek büyüyen, artistik ve teknik unsurlar içeren, eğitim hayatı itibariyle öğrenciyi sahneye hazırlayan, içerisinde dans motifleri barındıran Temps Lié hareket formunun sağladığı faydalar vurgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Klasik Bale, Temps lié,
Özet (Çeviri)
In this study, which consist of four main topics, the Temps Lié movement, which is a very important movement group in classical ballet education, is discussed. The way this movement form is made within the framework of the academic education curriculum has been analyzed and the exercises that prepare for the movement have been developed by me. While studying the movement form, a study was carried out adhering to the Russian school. In this study, the benefits of the Temps Lié movement form, which is started to be taught as of the first year of eight year classical ballet education and which includes developing and growing artistic and technical elements, prepared the student for the stage as of the education life and included dance motifs, were emphasized. KEYWORDS: Classical Ballet, Temps Lié