A model and simulation of a marine two stroke diesel engine with exhaust gas recirculation
İki zamanlı gemi dizel makinesinin egzoz gazı geri beslemeli olarak modellenmesi ve similasyonu
  1. Tez No: 807850
  2. Yazar: KEMAL ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Deniz ticaret sektorü global tasimacilığının çok büyük bir kısmını en verimli şekilde gerçekleştirmektedir. Her geçen gün oluşan talepler daha meşakkatli bir ortam oluşturmaktadır. En önemli odak noktalarından bir tanesi gemilerden yayılan emisyonlar olusturmaktadır, bu yüzdendir ki egzoz gazi temizleme sistemleri çok önem kazanmaktadır. Diğer taraftan 1 Ocak 2023 itibari ile enerji verimliliği operasyonel endeksinin gemiler tarafından düzenli olarak raporlanması zorunluluğu yürülüge girmiştir. Bu uygulama ile amaclanan gemilerin carbon ayak izini düsürmek yada kontrol altında tutmaktır. Bu calısmada emisyon control sistemi olarak EGR egzoz gazı geri donuşümün iki zamanli gemi ana makinesine uygulamasi üzerinde duruyoruz. Temel olarak aldıgımız sistem, Suezmax ham
Özet (Çeviri)
The marine transportation industry covers the majority of the goods and commodity shipment around the globe in efficacious way, though it is operating in very demanding and challenging environments. Emissions from vessels is one of the key concerns especially coastal operation are involves hence, power production systems onboard vessels are now more in focus for the after treatments system. In addition to that from January 1st, 2023 the EEOI will be calculated on new and existing vessels to control and comply carbon footprint from operating vessels. As an emission abatement system in our focus was the exhaust gas recirculation (EGR) application on a marine two stroke engine. A Suez-max Crude Oil Tanker was considered as a subject in this study. Main propulsion engine was endeavo