İki farklı maksiller protraksiyon protokolünün havayolu değişikliği yönünden karşılaştırılması
Evaluating airway changes in two different protraction protocols
- Tez No: 807849
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hızlı üst çene genişletmesi ile birlikte uygulanan geleneksel yüz maskesi ve Alt-RAMEC protokolüyle birlikte uygulanan modifiye yüz maskesinin havayolunda yarattığı değişiklikler yönünden incelenmesi araştırmanın amacıdır. Araştırma lateral sefalometrik filmler üzerinde yapılmaktadır. Çalışma grubu için 7-10 yaş aralığında, sınıf III maloklüzyonlu, 'high-angle' büyüme eğiliminde olan, Alt-RAMEC protokolü sonrasında modifiye yüz maskesi uygulanmış 15 olgunun kayıtlarına ulaşılmıştır. Kontrol grubu için 7-10 yaş arası, sınıf III, hızlı üst çene genişletmesi ve sonrasında geleneksel yüz maskesi protokolü uygulanmış 15 olgunun kayıtlarına ulaşılmıştır. Tüm kayıtlar İstanbul Okan Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı Arşivi'nden alınmıştır. Yapılan araştırma sonrası iki yöntemle de havayolunda artış elde edildiği gözlemlenmiştir. Çalışma grubunda görülen artış değişikliği, kontrol grubunda görülen artış değişikliğine göre anlamlı fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare changes in airway dimensions between two methods: the conventional facemask method used with rapid palatal expansion, and the modified facemask with Alt-RAMEC protocol. Cephalometric X-rays were used for analysis, and all records were obtained from Istanbul Okan University Archives. For the study group, 15 patients with class III malocclusion and high-angle growth pattern, aged between 7-10, who underwent the Alt-RAMEC protocol with the modified facemask were chosen. In the control group, 15 class III patients treated with the conventional method (rapid palatal expansion with facemask) who were aged between 7-10 were chosen. The study suggests that airway volume increases with both protocols. However, there was no statistical significance when comparing the increment changes between the two study groups.