Metin analitiği ve ağ analizi ile iş yapma yöntemi patentleri verilerinin analizi
Analysis of business method patent data using topic modeling and network analysis
  1. Tez No: 807853
  2. Yazar: FURKAN İNCEDAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇERÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İş yöntemi patentleri şirketler için rekabetçi bir avantaja sahip olma adına önemli seçeneklerden biri olmuştur. Bu çalışma, Türk Patent ve Marka Kurumu'na (TÜRKPATENT) Türkiye'de yerleşik özel veya tüzel başvuru sahipleri tarafından başvurusu yapılan en güncel iş yöntemi buluşlarını odağına alarak bilgisayar tabanlı iş yöntemlerindeki trendleri ve iş yöntemlerinin diğer teknoloji alanları ile bağlantısını tema modelleme ve Uluslararası Patent Sınıflandırma (IPC) ile İşbirlikçi Patent Sınıflandırma (CPC) kodları kullanılarak gerçekleştirilen ağ analizi yaklaşımları ile açıklamayı hedeflemektedir. 897 adet kayıttan oluşan nihai veri setinde, Türkçe patent özetleri üstünde Örtülü Dirichlet Yerleşimi (Latent Dirichlet Allocation - LDA) yöntemi ve sınıflandırma kodları üstünde Sosyal Ağ Analizi (SNA) yaklaşımı uygulanmıştır. Örtülü Dirichlet Yerleşimi modelinden elde edilen çıktılarla iş yöntemi patent başvurularındaki son dönem eğilimleri ortaya konmuş ve Sosyal Ağ Analizi ile iş yöntemlerinin teknoloji alanları ile ilişkisi sunulmuştur. Ayrıca, iki yöntemin sentezinden elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile aktif başvuru sahiplerinin sürekli ve tutarlı biçimde kendi faaliyet alanları ile ilişkilendirilen teknik unsurları geliştirdikleri iş yöntemleri başvurularına aktardıkları saptanmıştır. Başvuru sahiplerinin ortaya koyduğu bu davranış, ulusal iş yöntemi patentlerindeki eğilimlerin dominant başvuru sahiplerinin etkinlik gösterdiği alana kaymasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business Method Patents have been a considerable option for companies to get a competitive advantage in the market. This paper focuses on the most up-to-date computer-implemented business method patent applications filed by residents in Türkiye to the Turkish Patent and Trademark Office (TÜRKPATENT). Topic modeling and International Patent Classification (IPC) / Cooperative Patent Classification (CPC) codes network analysis approaches were used to reveal the recent trends and potential inter-relationships with technology fields. Latent Dirichlet Allocation (LDA), a well-known topic modeling technique, operating on patent abstracts in Turkish was utilized to report the recent trends of the business method patents in Türkiye while Social Network Analysis (SNA) built with classification codes demonstrates the inter-relationships between business methods and technology fields. The findings on the final dataset containing 897 business method patent applications also showed that active applicants persistently include technical characteristics of their industrial domain in their business methods. That behavior consequently causes the business method trends to shift towards the main fields of those applicants.