Yoğun bakım hemşirelerinin empati düzeyleri ile tükenmişlikdüzeyleri ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between intensive care nurses' empathy levels and burnout levels and compassion failure
  1. Tez No: 807865
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURDANE YILMAZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin empati düzeyleri ile tükenmişlik düzeyleri ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma Ağustos 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütüldü. Yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 121 hemşire çalışmaya dahil edildi. Veriler, katılımcı tanıtım formu,“Empatik Eğilim Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve“Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçek”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov ve Anderson-Darling testleri, Independent Samples T-Test, Mann Whitney U test, Pearson's r ve Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanılarak yapıldı. Hemşirelerin Empatik Eğilim Ölçeği puan ortalaması 70,56 ± 6,65; Maslach Tükenmişlik Ölçeği puan ortalaması 84,31 ± 17,73 ve Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçek puan ortalaması 60,55 ± 21,73 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and relationship-seeking study in order to examine the relationship between the empathy levels of intensive care nurses, their burnout levels and compassion fatigue. The research was carried out at Karabuk Training and Research Hospital between August 2022 and December 2022. 121 nurses working in intensive care units who agreed to participate in the study were included in the study. Data were collected using participant introduction form,“Empathetic Tendency Scale”,“Maslach Burnout Scale”and“Compassion Fatigue-Short Scale”. Data analysis was performed using descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov and Anderson-Darling tests, Independent Samples T-Test, Mann Whitney U test, Pearson's r and Spearman's Rho correlation coefficient. Nurses' Empathic Tendency Scale mean score was 70.56 ± 6.65; The Maslach Burnout Scale mean score was 84.31 ± 17.73, and the Compassion Fatigue-Short Scale mean score was 60.55 ± 21.73.