İndirgenmiş grafen oksit / politiyofen / polivinil alkol nanokompozit ve türevlerinin süperkapasitör cihaz uygulamaları
Supercapacitor device applications of reduced graphene oxide / polythiophene / polyvinyl alcohol nanocomposite and derivatives
  1. Tez No: 807868
  2. Yazar: CEYLİN ALPEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Süperkapasitörler, normal kapasitörlere göre daha uzun ömürlü yüksek güç enerji yoğunluğuna sahiptir. Karbon ya da karbon bazlı, metal oksitli ve iletken polimerler malzemeler süperkapasitörler de kullanılmaktadır. Bu tezde nanokompozit sentezleriyle elektrokimyasal performanslarını ve süperkapasitör cihazlarını geliştirmek hedeflenmiştir. GO, rGO, PTh, PVA, GO/PTh/KS, rGO/PTh/KS, GO/PTh/PVA, rGO/PTh/PVA, GO/PTh/PVA/KS, rGO/PTh/PVA/KS nanokompozitleri ikili elektrot sistemlerinde gerçek devrelerde uygulanabilmesi için sentezlendi. Elde edilen nanokompozitler taramalı elektron mikroskobu- enerji dağıtıcı x-ışını spektroskopisi (SEM-EDX), fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopis - azaltılmış toplam yansıma (FTIR-ATR), atomik kuvvet mikroskobu (AFM),termogravimetrik analiz- diferansiyel termal analizi (TGA-DTA), BET yüzey analizi karakterizasyon yöntemlerinde karakterize edilmiştir. Galvanostatik şarj/deşarj (GCD), döngüsel voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EES) ile 3 farklı methodla Cihaz performansları test edildi. 6 M KOH çözeltisi kullanılarak sentezlenen malzemeler süperkapasitör cihaz oluşturuldu. En yüksek spesifik kapasitans, GCD yöntemi ile rGO/PTh/PVA/CB nanokompozit için 10 A×g-1'de Csp= 65 F×g-1 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors have a higher power energy density with a longer life than normal capacitors. Carbon or carbon-based, metal oxide and conductive polymers materials are also used in supercapacitors. In this thesis, it is aimed to improve the electrochemical performance and supercapacitor devices by synthesizing nanocomposites. In order to demonstrate their applicability on equivalent circuit models with dual electrode systems, GO, rGO, PTh, PVA, GO/PTh/KS, rGO/Pth/KS, GO/PTh/PVA, rGO/PTh/PVA, GO/PTh/PVA/KS, rGO/PTh/PVA/KS binary and ternary nanocomposites were successfully synthesized. Obtained nanocomposites scanning electron microscopy - energy dispersive x-ray spectroscopy (SEM-EDX), fourier transform infrared spectroscopy - reduced total reflection (FTIR-ATR), atomic force microscopy (AFM), thermogravimetric analysis - differential thermal analysis (TGA-DTA), was characterized in BET surface analysis characterization methods. Device performances were tested with 3 different methods using galvanostatic charge/discharge (GCD), cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EES). Materials synthesized using 6 M KOH solution were created supercapacitor device. The highest specific capacitance was obtained as 10 A×g-1 at Csp= 65 F×g-1 for rGO/PTh/PVA/CB nanocomposite by GCD method.