İleri kalp yetersizliği olan hastalarda levosimendan kullanımının myokard performansı ve aritmi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of levosimendan on myocardial performance and arrhythmia in patients with advanced heart failure
- Tez No: 807869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TÜKEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: Kalsiyum duyarlaştırıcı ajanlardan olan levosimendan ileri evre kalp yetersizliği tedavisinde kullanılan ajanlardan biridir. Kardiyak performansı artırır ancak aritmi üzerine etkisi iyi bilinmemektedir. Bizim çalışmamızın amacı levosimendanın inotropik etkisi ve süresini saptamak ve aritmiye neden olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Evre IV kalp yetersizliği olan ve sinüs ritmindeki 24 hasta çalışmaya alındı. Beyin natriüretik peptid (BNP), ekokardiyografi (EKO), 24 saatlik ritim Holter, kalp hızı değişkenliğinin (KHD) analizi, sinyal ortalamalı elektrokardiyografi (SOEKG) yapıldı. Levosimendan infüzyonu öncesi ve sonrası 1, 15 (BNP ve EKO sadece), 28. günlerde bu testler tekrarlandı. Bulgular: BNP düzeyleri başlangıca göre 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The calcium sensitizer levosimendan is one of the pharmacological agents used in the management of advanced heart failure syndromes. It improves cardiac performance, but its effect on arrhythmia development is not investigated well. The aim of this study was to determine the inotropic effect of levosimendan and its duration and to investigate whether it caused arrhythmia. Methods: Twenty-four patients in sinüs rhythm with stage IV heart failure were enrolled in the study. Brain natriuretic peptide (BNP), echocardiography (ECHO), 24-hour rhythm Holter, heart rate variability (HRT) analysis, signal-averaged electrocardiography (SAECG) were performed. These tests were repeated before and on days 1, 15 (BNP and ECHO only) 28 following levosimendan infusion therapy.